Home » Tag Archives: 2017 година

Tag Archives: 2017 година

“Represent Communications” е прогласена за најдобра ПР агенција во Србија за 2017 година

Represent Communications уште еднаш ја освои престижната награда за најдобра ПР агенција минатата година – PRiznanje 2018. Освен наградите за најдобра агенција на годината, Represent Communications освои уште три дополнителни награди: Награда во категоријата корпоративни комуникации за големи компании, за проектот за промовирање на одржлив развој на компанијата Хемофарм Награда ... Read More »

Кои се најуспешните кампањи, агенции, мрежи и брендови во областа на општествената одговорност во 2017 година?

The Good Report е заеднички проект на организацијата ACT Responsible и Gunn Report, а им оддава почит на најдобрите кампањи кои во 2017 година се спроведени во областа на општествената одговорност The Good Report  претставува единствено рангирање на најдоброто користење на креативни комуникации низ целиот свет со цел промовирање на ... Read More »

Приходите на Гугл од огласување пораснаа за 22% на годишно ниво

Alphabet оствари приходи од 32,3 милијарди долари во последниот квартал од минатата година, 24% повеќе од претходната година, а драстично се зголеми и профитот на матичната компанија на Гугл, ако се одземат еднократните даночни трошоци Според бизнис извештајот објавен пред една недела, чистата добивка на Alphabet, матичната куќа на Гугл, ... Read More »

Најуспешни славни бренд амбасадори за 2017 година

Компанијата Celebrity Intelligence истражи 60.000 профили социјалните мрежи на славни личности и состави топ 20 листа врз основа на вредноста на договорите за промоција кои овие инфлуенсери ги потпишале претходната година Моделите Бела Хадид, Кендал Џенер и Џиџи Хадид се прогласени како најуспешни славни бренд амбасадори во 2017 година, според ... Read More »

Колку сме среќни?

Најсреќните држави се Фиџи (92), Колумбија (87), Филипини (84), Мексико (82) и Виетнам (77). Најмалку среќни се Иран (5), Ирак (7) и Украина (индекс 8)   Gallup International End Of Year Survey е традиционално истражувањето кое се спроведува уште од 1977 година и е водечки глобален барометар за глобалната среќа, ... Read More »

Фејсбук објави кои беа најпопуларни теми во 2017 година

Фејсбук објави кои теми привлекоа најмногу внимание во 2017 година. Во повеќе случаи се покажа и како милиони луѓе им помагаат на други Меѓународниот ден на жената оваа година беше најпопуларна тема на Фејсбук, околу која се собраа двојно повеќе луѓе од минатата година – како се одбележа овај посебен ... Read More »

Во 2017 година дигиталните медиуми ја надминаа телевизијата и го превземаа приматот во приходите од огласување

Во светот во 2017 година, брзо растечкото огласување на интернет за прв пат генерираше повеќе приходи отколку традиционално најсилниот медиум, телевизијата Според податоците на истражувачката куќа Magna, во сопственост на маркетинг компанијата IPG Mediabrands, 2017 година беше преломна за огласувачката индустрија. За прв пат оваа година, беше забележано дека компаниите ... Read More »

“Божиќната магија има свои граници” –кампања на Репортери без граници

На крајот на годината “Репортери беа граници“ порачуваат дека заради разни притисоци на кои се изложени, не можат сите новинари да уживаат во празничната атмосфера Организацијата Репортери без граници започна празнична видео кампања со цел да го скрене вниманието кон нарушувањето на слободата на медиумите во светот. Видеото ги прикажува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365