Home » Tag Archives: 2019 година

Tag Archives: 2019 година

Webit додели 1 милион долари во најголемата стартап трка во светот

За прв пат во историјата на Webit, Бугарите ја освоија големата награда и 700.000 лева фондови и инвестиции. Еден милион долари вкупен награден фонд добија шесте финалисти во најголемaта старап трка на планетата, Founders Games – дел од програмата на Webit.Festival Europe 2019. Во трката беа избрани 200 стартапи, избрани ... Read More »

Доделени Пулицеровите награди за 2019 година: Погледнете кои се добитниците

Двата најголеми весници во САД Њујорк Тајм и Вашингтон Пост, освоија пет Пулицерови награди за најдобра новинарска работа во изминатата година. Универзитетот Колумбија во Њујорк, минатата недела ги додели највисоките награди за новинарската работа, а меѓу добитниците, најмногу награди добија двата најголеми дневни весник, Њујорк тајмс и Вашингтон пост. Печатените ... Read More »

Тајм ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година

Неделникот „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни луѓе за 2019 година. Листата опфаќа пет категории: пионери, лидери, артисти, титани и икони. Новиот рејтинг во категорија лидери, во кој обично се вклучени политичари, е предводен од демократката Ненси Пелоси, спикер на Претставничкиот дом на Конгресот на САД. Покрај неа во ... Read More »

На Денови на комуникации стигнува најдобриот експерт за односи со јавност во светот

Следниот и воедно последен најавен предавач на овогодинешната богата програма на фестивалот е глобалниот потпретседател на компанијата Philip Morris International и наградуван експерт за односи со јавност Веќе е познато дека богатата програма на овогодишниот фестивал Денови на комуникации нуди за секого по нешто во комуникациската индустрија. Покрај разните панели ... Read More »

Campaign ја прогласи McCann Worldgroup Europe за агенциска мрежа за 2019 година

McCann Worldgroup Europe е прогласена за агенциска мрежа на годината за регионот ЕМЕА (Европа, Блискиот Исток и Африка) од страна на реномираниот адвертајзинг магазин Campaign. Ова е прва година во која магазинот воспостави категорија ЕМЕА, а McCann покажа силен регионален раст, стекна голем број на нови деловни партнери во регионот, ... Read More »

Објавена глобалната листа на брендови со најдобра репутација на светот за 2019 година

На листата објавена од Reputation Institute, оваа година Rolex е на прво место, а потоа следат Lego и The Walt Disney Company Reputation Institute го објави својот Глобален извештај Global RepTrak 2019, кој ги рангира брендовите во светот според нивната репутација на глобално ниво. Како што е наведено во студијата, ... Read More »

Ford Focus – избран за автомобил на годината и во Македонија

Комплетно новиот Ford Focus е прогласен за Автомобил на годината за 2019 во Македонија, откако оваа титула претходно ја понесе во Словенија и во Хрватска. Исто така, Focus е еден од седумте автомобили на кратката листа за наградата Европски автомобил на годината, која ќе биде најавена во март. Стручно жири, ... Read More »

Колку ќе чини половина минута реклама на Супербол оваа година?

Големото финале во американскиот фудбал, Супербол во NFL лигата е најгледаниот спортски настан во Америка и се очекува дека во САД повеќе од 100 милиони луѓе ќе ги следат Њу Ингланд Патриотс и Лос Анџелес Ремс во недела по локално време. Имено, CBS оваа година за 30 секунди  реклама  бараат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365