Home » Tag Archives: advertising

Tag Archives: advertising

Автоматизација на креативноста: како човекот и вештачката интелигенција ќе работат заедно за да ја подобрат рекламната индустрија

Во потрагата да се разбере улогата на вештачката интелигенција во рекламирањето, The Drum, во соработка со Teads, објави нов документарец ‘’The Automation of Creativity’’, снимен во Токио, Лондон и Амстердам. Шеснаесет минутниот филм го истражува начинот на кој вештачката интелигенција започнува да влијае врз креативноста на адвертајзингот и врз улогата ... Read More »

Pepsi и автобуската станица во Лондон

Герила маркетингот е НАСЕКАДЕ. И ваквите видеа се НАСЕКАДЕ. Време е за уште едно такво видео. Pepsi Max постави екран на автобуската станица на New Oxford Street во Лондон, со неверојатни сценарија кои што вклучуваат НЛО-а, вонземјани, големи чудовишта и роботи. А, Вие цело време си мислите дека гледате во ... Read More »

Златен медал во категоријата “маркетинг” на Сочи 2014 добива…

Зимските Олимписки Игри (и Олимпијадите воопшто) имаат свој сет на спонзори кои што своите маркетинг активности за време на Игрите (претходно, но и потоа) ги акцентираат на големиот настан. Сепак, многу компании кои директно (ниту индиректно) не се спонзори на Олимпијадите а ги користат истите за да го добијат своето ... Read More »

The Winter (Olympics) is coming!

Фанови на Game of Thrones, добредојдовте на Зимските Олимписки Игри во Сочи, Русија, следниот месец. Фанови на Зимските Олимписки Игри, време е за Game of Thrones. Полската компанија Platige Image на чело со Томек Багински го креираше трејлерот за следните Олимписки игри во Сочи наменет за потребите на BBC (Stink ... Read More »

Среќни празници! Од Шкотска.

Брендовите, како и секоја година, и оваа на најдобриот можен начин се трудат да ни ги честитаат празниците. И полицијата на Глазгов сака да Ви ги честита празниците.     И од мене, Мирослав, Среќна Нова Година и среќни празници! Се читаме од идната година.   Read More »

Битка на мобилните оператори на Twitter…кој е победникот?

Драги маркетери, Време е за најновата лекција во предметот “Социјални медиуми”. Овојпат, улогите ги имаат Jay Rooney, обичен граѓанин на САД, мобилните оператори AT&Т и Т-MobileUSA, а како special guest star e John Legere, главен извршен директор на Т-MobileUSA. Jay се жали на Twitter за тоа дека АТ&Т му наплаќа ... Read More »

F*** you, G+

Знаете веќе што значат ѕвездичките. Google го купи YouTube на крајот на 2006-тата година. Google го создаде Google+ социјалниот медиум во 2011-тата како своевиден одговор на Facebook.   Како сервис број 1 за споделување видеа во интернет просторот, минатата недела YouTube доби освежување во делот на коментирање приклучувајќи го G+ ... Read More »

Keep calm and buy an apartment!

Дали размислувате за нов стан? Дали Вашиот сегашен стан/куќа изгледа старо? Дали сакате да имате второ место за живеење, покрај првото? Можете! Во Дубаи. Со отпочнувањето на светската финансиска криза во 2008-ма, секторот градежништво беше најпогоден во сите земји. Впрочем, ова “меурче” има корени од САД. Дубаи е едно од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365