Home » Tag Archives: Cannes Lions

Tag Archives: Cannes Lions

Објавени првите информации за Cannes Lions 2019

Меѓународниот фестивал на креативноста Cannes Lions и официјално ги започна подготовките за изданието во следната 2019 година, отворајќи ја регистрацијата за делегати и објавувајќи ги првите детали за настанот. Воведени се две нови награди: Creative Strategy Lion, која ќе се доделува во делот за “Reach” и има за цел да ... Read More »

Фестивалот Cannes Lions го објави извештајот за креативноста на глобално ниво за 2018 година

Apple за прв пат е во Топ 20 клиенти, а дури девет нови агенции во листата Топ 20 се независни агенции Cannes Lions, меѓународниот фестивал на креативноста, го објави својот годишен извештај на креативноста на глобално ниво, кој дава детална анализа и пласман од натпреварувањата во 2018 година. Пласманите, кои ... Read More »

Анализа на WARC: Што научивме за креативната ефективност од овогодинешното издание на Cannes Lions?

WARC, глобалниот авторитет за адвертајзинг и медиумска ефективност, ги објави резултатите од својата анализа на 169 кампањи кои беа дел од категоријата „Креативна ефективност“ на овогодинешното издание на фестивалот Cannes Lions. Извештајот анализира фактори како медиумско лидерство, медиа микс, креативна стратегија и метрика за пријавените кампањи и победниците во категоријата ... Read More »

Cannes Lions ја укинува позицијата генерален директор во рамките на мерките за штедење

Филип Томас, извршен директор на компанијата Cannes Lions Ascential Events, му се заблагодари на досегашниот директор Хозе Папа за неговите услуги и најави дека тој ќе ги преземе секојдневните активности околу Канските Лавови Во организационата структура на Cannes Lions веќе нема да постои позицијата генерален директор. Ова го најави Филип ... Read More »

“Острови на отпадот“ не е само кампања, тоа е и држава која освои Гранд При на фестивалот Cannes Lions

Кампањата “Trash Isles“ или “Островите на отпадот“, која ја изработија АМВ BBDO и LADBible, ја освои наградата Гран при во една од најважните категории на меѓународниот фестивал на креативноста Cannes Lions, во категоријата Дизајн. Проектот “Острови на отпадот“ е олицетворение на think-big концептот, а на неговото создавање работеле заедно АМВ ... Read More »

Доделени уште неколку Grand Prix награди на вториот ден од Cannes Lions

Вториот ден од 65-то издание на Интернационалниот фестивал за креативност Cannes Lions заврши со црвен тепих и доделување на нови награди. Целодневната програма обедини голем број на говорници и гости кои разменуваа пионерски идеи за културата, општеството и технологијата. Разноликоста и инклузивноста беа дискутирани на сесија со Тенди Њутон и ... Read More »

WARC се приклучува кон The Work на Cannes Lions

Од Cannes Lions соопштија дека WARC, глобалниот авторитет за адвертајзинг и медиа ефективност, ќе стане дел од дигиталната понуда на The Work, откако WARC беше купен од страна на Ascential. Клиентите на Cannes Lions сега ќе имаат можност за увид во уште побогати анализи и бенчмаркинг за своите маркетинг кампањи ... Read More »

Нова иницијатива за зголемување на видливоста на жените во огласувачката индустрија

На овогодинешниот фестивал во Cannes Lions, многу жени може да дојдат облечени во црно по повик за солидарност на движењето #WomenCannes, кое сака да ги посочи проблемите со кои се соочуваат жените Новото движење наречено #WomenCannes е лансирано со мисија за зголемување на видливоста на жените во огласувачката индустрија, a ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365