Home » Tag Archives: facebook

Tag Archives: facebook

Приходите на Facebook пораснаа повеќе од очекуваното во првиот квартал од годината

Приходите на технолошкиот гигант Facebook пораснале за 26% во првиот квартал од годината, достигнувајќи 15,1 милијарди долари, што е резултат подобар од очекуваниот, имајќи ги во предвид претстоечките предизвици со кои се соочува компанијата во однос на закани за дополнителна регулација и загриженост на јавноста околу злоупотребата на лични податоци. ... Read More »

Фејсбук избриша 2,632 страници и профили од Македонија, Косово, Русија и Иран поради „координирано неавтентично однесување“

Технолошкиот гигант Фејсбук денес објави дека избришал 2,632 страници, групи и профили на социјалните мрежи Facebook и Instagram поради „координирано неавтентично однесување“. Операциите на овие страници и профили потекнувале од Иран, Русија, Македонија, Косово и други држави. Сепак, не биле откриени некакви врски помеѓу активностите од различните држави, но користеле ... Read More »

„Дуополот“ на Google и Facebook ќе надмине 60% од вкупните приходи во онлајн адвертајзингот оваа година

Меѓународниот сервис за маркетинг истражувања WARC објави дека од вкупните 590.4 милијарди долари потрошени на адвертајзинг во минатата година, дури 144.6 милијарди долари (24.5%) отишле кај Google и Facebook. Нивниот удел во „колачот“ пораснал во споредба со 2017 година кога изнесувал 20.3%, односно е двојно поголем од 2014 година кога ... Read More »

Facebook започнува партнерство со Httpool за поддршка на локалните бизниси во Балканскиот регион

Facebook и Httpool со задоволство го најавуваат стратешкото партнерство во Балканскиот регион. Httpool стана официјален партнер за препродажба на Facebook на Балканот, вклучувајќи ги Бугарија, Хрватска, Србија и Словенија. Facebook ја препознава можноста ова долгорочно партнерство да им користи на локалните агенции и огласувачи, за тие да допрат до побројни ... Read More »

Твитер – помеѓу чеканот и наковалната

Пред неколку години сите беа оптимисти дека социјалните мрежи ќе овозможат цивилизиран политички дијалог каде секој може да се вклучи со свое мислење и коментар. Facebook, Twitter и Google и до ден денес тврдат дека целта им е токму тоа – да дадат глас на сите во светот. Меѓутоа, од ... Read More »

Дали YouTube ќе го надмине Facebook во број на посети?

Според новото истражување на SimilarWeb, популарноста на Facebook паѓа. Во САД, на пример, месечните посети на Facebook паднаа од 8,5 милијарди на 4,7 милијарди. Овој пад може да се должи на неодамнешните скандали со злоупотреба на личните податоци на корисниците или пак едноставно луѓето поминуваат помалку време на Facebook поради ... Read More »

Агенцијата UM Скопје ја засилува соработката со дигиталниот гигант – Од стручна обука до посета на Facebook HQ во Даблин!

Да се посети главното седиште на еден од највлијателните социјални и технолошки гиганти во светот е желба на многу луѓе. Оваа желба неодамна стана реалност за вработените во мрежата на McCann Worldgroup кога Facebook ги отвори вратите од своето главно европско седиште во Даблин и им приреди вистинско дигитално доживување ... Read More »

Конечно објавени специфични детали за тоа какви содржини ќе „банира“ Фејсбук

Фејсбук за прв пат откри точно какви содржини ќе забранува на својот сервис во новиот документ за “Community Standards” објавен во вторникот. Всушност, се работи за надоградена врзија на внатрешните правила кои компанијата ги следеше за да одредува што е дозволено, а што не на својата платформа, се’ до најситните ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365