Home » Tag Archives: mcdonalds (page 2)

Tag Archives: mcdonalds

McDonald’s е постојано заедно со навивачите на Светското фудбалско првенство

McDonald’s ги одбележува сите неверојатни емоционални издигнувања и падови кои ги доживуваат фудбалските фанови за време на Светското фудбалско првенство, порачувајќи им „Со Вас сме“, како дел од глобалната кампања за нивното официјално спонзорство на турнирот. Осмислена и реализирана од Leo Burnett London, кампањата беше лансирана заедно со стартот на ... Read More »

Новата реклама на McDonald’s со песна од каталогот на Филтер Лабел

Најновата реклама на McDonald’s за нивните Maestro сендвичи искористи песна од каталогот на македонската издавачка куќа и компанија за лиценцирање на музика Филтер Лабел. Креативниот директор кој работеше на рекламата имаше идеја да направи нешто поинакво од досегашните промо клипови на брендот и побара песна што на конечниот производ ќе ... Read More »

Шест одлични примери за користење на дигитал во надворешното огласување

Дигиталните маркетри сакаат да се фалат со програматско, мобилно и огласување на социјалните мрежи. И за тоа имаат добра причина. Се очекува дека дигиталното огласување во САД само во оваа година ќе изнесува 83 милијарди долари. Но, во САД во игра се и 29 милиони долари за амбиентално огласување,  тоа ... Read More »

Burger King се вклучи во хуматитарната акција на неговиот најголем конкурент McDonald’s

Со акцијата „Ден без Whopper“, Burger King го остави ривалството на страна и му се придружи на McDonald’s во хуманитарната акција за децата болни од рак 10 ноември е “McHappy Day“ во Аргентина и сите приходи кои McDonald’s ги заработува на тој ден од продажбата на своите најпознати бургери ги ... Read More »

Нова Божиќна реклама на McDonald’s

McDonald’s U.K. и Leo Burnett во Велика Британија започнаа нова божиќна кампања насловена #ReindeerReady, а она што оваа кампања ја прави поинаква од останатите е тоа што за разлика од другите, акцентот е ставен на ирвасите на Дедо Мраз, а не на самиот Дедо Мраз. Во рекламата ги следиме таткото ... Read More »

McDonald’s лансираше паметни билборди чија што порака зависи од густината на сообраќајот

McDonald’s се приклучи на трендот на паметно OOH огласување засновано на моменталните податоци Да се заглави во сообраќајот на крајот од работниот ден е замор за секој и заради тоа McDonald’s се одлучи да се приклучи на трендот на паметно OOH огласување засновано на податоци. На тој начин, брендот се ... Read More »

McDonald’s покажа дека и грешките можат да бидат добри во маркетингот

Правејќи намерни правописни грешки на своите кутии за донации, McDonald’s лансиреше вирална кампања која што ја воодушеви нацијата McDonald’s претходниот месец во Египет намерно направи правописни грешки во пораките на своите кутии за донации, а потоа ангажираше инфлуенсери на социјалните мрежи да ги споделуваат нивните грешки и да ги поттикнат ... Read More »

Publicis.Sapient и Capgemini ќе му помагаат на McDonald`s да креира искуство на “ресторанот на иднината“

McDonald’s ги одбра Publicis.Sapient и консултанската и технолошка фирма Capgemini за проектот кој треба да испорача стратегија за дигитални и технолошки иновации за познатиот ланец за брза храна. Двете компании ќе бидат задолжени да им помогнат на McDonald`s да креира “искуство на ресторанот од иднината“. Според соопштението од Publicis, овој ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365