Home » Tag Archives: mcdonalds (page 3)

Tag Archives: mcdonalds

McDonald’s направи мобилен камион за брза храна кој вози покрај вас

Секако дека McDonald’s drive-thru е прилично погодна и практична работа. Можете да одете до McDonald’s и да ја земете својата храна, а да не излезете од автомобилот.  Но, зар не би било многу поедноставно ако воопшто не би морало да возите до McDonald’s? McDonald’s Бразил и нивната агенција DPZ&T неодамна ... Read More »

McDonald’s се извини и ќе ја повлече последната реклама

Откако приказната за момчето и неговиот починат татко се објави, од McDonald’s U.K. најавија дека спотот ќе биде повлечен од екраните и медиумската експонираност. “Потврдуваме дека донесовме одлука да ја повлечеме нашата ‘Dad’ ТВ реклама“ беше истакнатo во изјавата на брендот. „Рекламата ќе биде остранета од сите медиуми вклучувајчи ги ... Read More »

Во својата најнова кампања McDonald’s воопшто не се споменува

McDonald’s никаде не се споменува во својата најнова кампања, која се потпира на кредибилитетот на актерката Mindy Kaling на социјалните мрежи, моќта на Гугл, како и сопствената репутација како најдобро место за конзумирање нешто друго освен хамбургер и помфрит, односно Кока Кола. Ѕвездата на новата кампања на агенцијата We Are ... Read More »

Италија во епицентарот на лансирањето на новиот McDonald’s Nutella бургер

McDonald’s повторно е на сите насловни страни со својот нов производ – неконвенционален чоколаден бургер кој веруваме дека веќе ја разбуди вашата имагинација читајќи го само насловот на статијава :) Соработките помеѓу два бренда можат да резултираат со нови одлични производи како што е случајот со соработката помеѓу Ferrero и McDonnalds ... Read More »

Burger King ”се маскира” во McDonald’s за овој”Halloween”

Е ова е одлична шега! Еден од рестораните на Бургер Кинг лоциран во Квинс, Њујорк, ја доби наградата за најдобар костим за ресторан за Ноќта на вештерките- 2016 година, откако се ‘’маскира’’како McDonald’s покривајќи се себе во бели чаршафи и потсмевајќи го својот ривал со посебен знак на кој пишува: ... Read More »

McDonald’s ‘раскина’ со Leo Burnett после 35 години, Omnicom ги превзема сите адвертајзинг задачи

McDonald’s ја заврши својата креативна и медиа агенциска ревизија, постигнувајќи договор со Omnicom за водење на својот 1 милијарда долари вреден адвертајзинг бизнис, односно ставајќи крај на 35-годишната врска со Leo Burnett. DDB на Omnicom ја победи Leo Burnett на Publicis Groupe во ревизијата која запона во Април и предзвика ... Read More »

McDonald’s ги спојува нациите во новата outdoor кампања за Евро 2016

Сцените на насилство помеѓу навивачите беа прилично брутални во досегашниот тек на Европското Првенство во фудбал кое стартуваше во Франција минатата недела. Но, McDonald’s од своја страна почна да шири порака на мир и единство во новите outdoor реклами кои ги спојуваат нациите, прилично буквално. Рекламите, од BETC Paris, прикажуваат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365