Home » Tag Archives: wpp

Tag Archives: wpp

WPP најави укинување на 3 500 работни места

Холдинг компанијата WPP ги објави своите планови за затворање или спојување на речиси 200 канцеларии во целиот свет, што ќе значи гаснење на 3.500 работни места во процесот на преструктуирање на компанијата, која вработува околу 140.000 луѓе. Од друга страна, WPP објави дека повторно ќе се фокусира на своите корени, ... Read More »

WPP ги паузира вработувањата до 2019 година

Холдинг компанијата одлучи да ги замрзне новите вработувања до крајот на првиот квартал од 2019 година, поради лошите прогнози за следната година WPP побара од менаџерите на своите агенции да паузира со доведување на нови таленти во оваа холдинг компанија до почетокот на следната година, како резултат на слабата годишна ... Read More »

Марк Рид нов извршен директор на WPP!

WPP потврди дека Марк Рид ќе биде новиот извршен директор на овој гигант во светот на огласувањето. Рид по назначувањето објави дека не планира спојување или продавање на креативните агенции на WPP, како што се Young & Rubicam и J. Walter Thompson и наместо тоа, ќе се фокусира на изнаоѓање ... Read More »

WPP го напушта своето Лондонско седиште после 30 години

Многумина го сметаат овој потег како едно “post-Sorrell” освежување Најголемата светска холдинг група во светот на адвертајзингот, ќе го напушти своето мало, шармантно седиште во лондонскиот Вест Енд. Овој потег доаѓа повеќе од три децении откако WPP официјално го отвори своето седиште на адреса 27 Farm Street и четири месеци по ... Read More »

Сер Мартин Сорел се враќа во адвертајзинг индустријата

Поранешниот извршен директор на WPP го потврди своето враќање и тоа на чело на новоформираната компанија S4 Capital Само шест недели по ненадејното заминување од позицијата извршен директор на холдинг групацијата WPP Group, која ја изгради од темел, Сер Мартин Сорел се враќа во светот на огласувањето на чело со ... Read More »

Сер Мартин Сорел ги негира наводите за лични злоупотреби откако WPP започна истрага за неговото работење

Холдинг компанијата ангажира независна агенција за истражување на наводите за несоодветното работење WPP ангажираше независна агенција за да ги испита наводите за непримерното работење кои се изнесени против извршниот директор на компанијата, Сер Мартин Сорел. Истрагата изгледа како уште еден во низата проблеми за WPP, чии акции неодамна доживеаја значителен ... Read More »

Bruketa&Žinić OM стана дел од WPP

Најголемата светска групација во маркетинг комуникациите WPP купи мнозински пакет акции во хрватската агенција Bruketa&Žinić OM која ќе се спои со Grey Zagreb и сега станува Bruketa&Žinić&Grey. Bruketa&Žinić OM, една од најнаградуваните агенции во Хрватска и регионот, го објави постигнувањето на договорот со најголемата светска комуникациска групација WPP за нивното инвестирање во ... Read More »

Зошто креативните компании треба да размислуваат како консултанти?

Како што маркетингот се менува со достапноста на податоците и технолошкиот напредок, рекламните агенции сега треба да се натпреваруваат за бизнисот со новиот ривал- консултантските фирми, како на пример Accenture и Deloitte. Оваа тензија се создаваше во текот на изминатите неколку години за денес да добие голем размер. Deloitte направи ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365