Home » Tag Archives: youtube

Tag Archives: youtube

По стапките на Нетфликс, Јутјуб ќе работи на интерактивни оригинални емисии

Нетфликс не е единственото големо име во светот на стриминг платформите кое работи на интерактивни емисии, бидејќи тоа го прави и видеосервисот Јутјуб. Јутјуб исто така развива програми кои го користат споменатиот формат, а Бен Релес го предводува новиот оддел кој е фокусиран на интерактивни емисии и специјални емисии во ... Read More »

На YouTube отпаѓа дури 37% од мобилниот сообраќај

Компанијата “Сандвин” го претстави истражувањето кое се занимава со односот на мобилните апликации и мрежниот сообраќај остварен преку мобилните уреди. YouTube е одговорен за поголемиот дел од регистрираниот сообраќај, со учество од 37% во вкупниот регистриран сообраќај. На далечното второ место се наоѓа Facebook со учество од 8,4%, додека на ... Read More »

YouTube воведува забрана за коментирање на видео содржини со деца и малолетници

YouTube најави дека наскоро ќе забрани коментирање на сите видео содржини на кои се појавуваат деца и малолетници, а во обид за подобра заштита на децата и семејствата Неколку брендови престанаа да се рекламираат на YouTube, откако дознаа дека на видео снимките со деца, педофили оставаат комантари и ги врбуваат ... Read More »

YouTube ќе престане да прикажува реклами со видеата кои промовираат содржина против вакцинација

Светската здравствена организација неодамна го наведе “одбивањето на вакцинација”, како една од најголемите закани за глобалното здравје во 2019 година YouTube ќе ги демонетизира содржините кои промовираат пораки против вакцинација. Имено, компанијата одлучи да не се прикажуваат реклами со таквите контроверзни содржини, по растечкиот притисок од јавноста да се справи ... Read More »

Видеото “Преглед на годината“ на YouTube со повеќе од 15 милиони дислајкови е најнепопуларното видео на сите времиња

Видеото “Преглед на годината“ кое YouTube традиционално го објавува на крајот на годината, собра неверојатни 15 милиони дислајкови. Најновото видео “Преглед на годината” на овај популарен видео сервис е и нивното најпопуларно видео на сите времиња, со повеќе од 15 милиони негативни реакции, пренесува Асошиејтед Прес. Особено е интересно што ... Read More »

Дел од огласувачите ги повлекоа своите реклами од YouTube по обвиненијата за педофилија

Откако е откриено дека педофилите оставаат ужасни коментари, комуницираат и да се договорат во коментарите под видеата со деца, дел од огласувачите ги повлекоа рекламите од YouTube Пред две години, дел од големите огласувачи почнаа да го бојкотираат огласувањето на YouTube, бидејќи нивните реклами се појавувале покрај проблематична содржина, како ... Read More »

Која е најпопуларната и најгледаната реклама на Youtube во Италија за 2018 година?

Видеото постигна голема гледаност благодарение на учеството на американскиот актер Кристофер Лојд Овај ироничен и високо-технолошки спот кој го промовира Fiat 500X во култниот филм Back to the Future: Fiat 500X , потпишан од страна на агенцијата Leo Burnett (Starcom media), е најпопуларната реклама во 2018 година на YouTube во ... Read More »

10 најгледани реклами на YouTube во текот на 2018 година

Листата на YouTube прикажува десет реклами кои биле најгледани во текот на годината што изминува. Alexa Loses Her Voice – Amazon Super Bowl LII Commercial-50,3 милиони прегледи Brand – Amazon; Creative Agency – Lucky Generals & D1; Media Agency – Initiative YouTube Music: Open the world of music. It’s all ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365