Home » Во фокусот » Во што се состои фората со мустаќите во ноември?

Во што се состои фората со мустаќите во ноември?

Движењето Movember ги охрабрува мажите во текот на месец ноември да пуштат мустаќи со цел да  ја подигнат свеста за здравјето на мажите- особено за ракот на тестисите и простатата.

L’Oréal ја поддржува оваа акција преку Men Expert линијата на производи. Бидејќи ова прашање не ги погодува само мажите, туку и жените и децата, зошто поддршката би била резервирана само за мажите? McCann Копенхаген креираше кампања за L’Oréal Men Expert наречаена #everyonemovember, која на сите им дава можност да го поддржат здравјето на мажите во текот на месец ноември – дури и ако не можат да пуштат брада. Преминете на акција и покажете ги мустаќите!

Кампањата  #everyonemovember   е едноставна кампања на социјалните мрежи. Се` што треба да направите за да ја подржите акцијата е да направите селфи, да ставите таг #everyonemovember на своето лице како мустаќи и споделете ја фотографијата со светот.

Movember е осмислен во Мелбурн во 2003 година, а фондот од тогаш има собрано милијарди, наменети за истражување и поддршка на мажите кои се борат со болестите, како што е ракот на тестисите и простатата.

Tobias Šmit-Fibiger, извршен директор на агенцијата McCann Копенхаген, нагласува дека целта на оваа кампања за L’Oréal Men Expert е да ги поттикне луѓето да се грижат за здравјето на мажите и да ги охрабри сите да го поддржат движењето Movember. “Мислам дека ова е убав и суптилен начин да се направи кампања која поддржува добра цел и да го претстави L’Oreal во контекст кој не е комерцијален.”

Кампањата #everyonemovember трае во текот на ноември на Инстаграм и Фејсбук, со поддршка од повеќе инфлуенсери.

Информации за тоа како да донирате и да се поврзете со фондацијата, можете да пронајдете на Инстаграм профилот @everionemovember. Направете селфи и придружете се!

L’oréal Men Expert – #everyonemovember from McCann Copenhagen on Vimeo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing365 Marketing365 Marketing365