Home » Author Archives: Dani (page 3)

Author Archives: Dani

Bosch со нов, модерен тон на комуникација во кампањата “Live like a Bosch”

Германската технолошка куќа со традиција од над 130 години има значително различен тон на комуникација Bosch, германска компанија за инженеринг и електроника, го претстави новиот слоган и кампања минатата недела на CES во Лас Вегас, со жива мелодија и приказ на светот каде што е полесно да се живее благодарение ... Read More »

Фејсбук ќе инвестира 300 милиони долари во новинарството

Управата на социјалната мрежа Фејсбук соопшти дека ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во различни проекти од областа на новинарството, за подобрување на информирањето на локално ниво, кое е особено погодено од дигиталната револуција  “Ќе продолжиме да се бориме против лажните вести (fake news), дезинформациите и информациите ... Read More »

Азиско-пацифичкиот регион на чело со глобалниот раст на вложувањата во огласувањето

Глобалното вложување во дигитални медиуми годинава ќе порасне за 12%, достигнувајќи вредност од 254 милијарди долари, според истражувањето на Dentsu Aegis Network Се очекува дека растот на глобалното вложување во огласување во 2019 година да достигне 3,8%, што е изнесува 625 милијарди долари, а некои пазари во азиско-пацифичкиот регион, особено ... Read More »

Киндер се извини заради случајната “асоцијација на Кју Клукс Кланот (ККК)“ на нивната играчка

Што мислите, дали потрошувачите во овој случај претераа со нивните реакции? Киндер беше принуден да им се извини на родителите во САД, откако некои од нив го обвинија брендот за дистрибуција на играчката Kinder Egg која “алудира на Кју Клукс Кланот (ККК)”, американска фундаменталистичка расистичка организација. Контроверзната играчка ја претставува ... Read More »

Рекламите со краток формат ќе бидат хит оваа година

Но, сепак, огласувачите мора да внимаваат да го задржат балансот и не треба да дозволат едноставно да ги отфрлат подолгите реклами ТВ огласувачите почнуваат се` повеќе да се вртат кон рекламите со краток формат, кои може да бидат подеднакво ефикасни како и традиционалните спотови од 30 секунди, по многу пониска ... Read More »

Дизајнот на хрватското маслиново масло Chiavalon меѓу најдобрите во светот

Порталот Packaging of the World го стави дизајнот на пакувањето на маслиновото масло Chiavalon, дело на агенцијата Bruketa&Žinić&Gray, меѓу најдобро дизајнирани амбалажи на годината Во изминатите десет години од своето постоење Packaging od the World прерасна во еден од водечките светски блогови посветени на дизајнот на пакувањата, а проектите кои ги ... Read More »

Се очекува значителен раст на приходите на Амазон од дигитално огласување

Се чини дека Фејсбук е најранлив во случај на раст на Амазон, поради постојаната контроверзност со безбедноста на корисничките податоци Моментално Амазон е релативно мал играч во дигиталното огласување, но е веројатно дека ова ќе се промени во наредните неколку години, бидејќи едно ново истражување на топ закупци на дигиталните ... Read More »

Блокирањето на нападните реклами од Google Chrome стигнува за сите ова лето

Google преку својот пребарувач Chrome сака да го подобри интернетот, а истовремено и да им помогне на огласувачите да дојдат до целната публика, па превзема важни чекори во таа насока Долго време, Google се обидува да ја “поправи мрежата” преку својот прелистувач Chrome и да ја исчисти од нападни реклами ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365