Home » Author Archives: Dani (page 30)

Author Archives: Dani

„Разбуди се Скопје“-го потсети главниот град на земјотресот од 1963 година

Скопјани денеска во 5:17 часот ги разбуди звукот на сирените во знак на потсетување на катастрофалниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година Група урбани уметници од Центарот за современи уметности ја реализираа аудио акцијата „Разбуди се Скопје“ точно во 5:17 минути на пет различни локации низ градот и ги потсетија скопјани ... Read More »

Балет и Пиво? Одлична комбинација во оваа реклама на пивото Гинис

Гинис направи своевиден римејк на својата позната реклама Surfer од 1999 година Најновата реклама на Гинис за азискиот пазар е свевидно признание на нивната наградувана реклама Surfer од 1999 година, но овој пат, наместо грандиозните коњи, имаме танчери кои ја симболизираат мекоста на познатата пена на ова пиво. Кореографот Сапл ... Read More »

Продолжува доминацијата на Google и покрај казните од Европската Унија и GDPR

Google сé уште ги граби огласувачките буџети на компаниите ширум светот, благодарение на кои овој гигант забележа уште еден силен квартал и покрај огромните проблеми со регулаторните тела во Европа Матичната компанија Google, Alphabet, ги објави резултатите за вториот квартал годинава, со промет од 26,24 милијарди долари. Огласувачкиот бизнис на ... Read More »

mts и McCann Белград ја претставуваат најголемата оптичка мрежа во Србија

Можете ли да го замислите светот без интернет? Денес, кога сè ни е на дофат на рака, со само еден клик, веќе не се поставува прашањето дали може, туку колку брзо. Дигитализацијата е дел од нашата реалност, нешто за кое постојано се зборува, но често на апстрактен начин. Ултра брзиот ... Read More »

Сите предизвици за брендовите, потрошувачите и огласувачкиот пазар во време на вештачката интелигенција

Од Њујорк во Ровињ, стигнува Џејсон Јерчиновиќ, визионерски менаџер за дигитален маркетинг и глобален маркетинг иноватор во американската агенција Хавас. Ќе ни открие што нè очекува при примена на вештачката интелигенција за маркетингот Вештачката интелигенција отвори нов свет за брендовите кои со помош на оваа технологија можат да научат многу ... Read More »

Кина го предводи растот на онлајн видеата во светот

Се очекува дека до 2020 година, Кинезите ќе поминуваат два часа дневно гледајќи онлајн видеа, наспроти глобалниот просек од еден час Според новиот извештај на агенцијата Зенит, Online Video Forecasts, кинеските потрошувачи ќе поминуваат речиси два часа дневно гледајќи онлајн видеа до 2020 година. На тој начин, Кина ќе биде ... Read More »

Предности на агенциите кои имаат сопствени алатки и технологии

Агенциите кои имаат поголема контрола над своите технологии за програматско огласување постигнуваат подобар успех според цела низа на критериуми кога станува збор за медискиот закуп и мерењето Агенциите кои користат сопствени технологии за програматско огласување може да изградат подобри односи со издавачите и да испорачаат повеќе за своите клиенти, според ... Read More »

Икеа планира отворање на мали градски продавници

Шведската компанија одлучи да воведе драстични промени во работењето, после 30 години постоење Овај ланец планира отворање на мали градски продавници наместо големите препознатливи центри. „Компанијата мора да одговори на промените на навиките на потрошувачите, односно на своите купувачи. Затоа нашиот приоритет ќе биде отворање на мали градки продавници и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365