Home » Author Archives: Dani (page 4)

Author Archives: Dani

Marketing Fact Pack 2019

AdAge неодамна ја објави најновата анализа на глобалниот и американскиот пазар на огласување под наслов “Marketing Fact Pack 2019”. Анализата покажа дека Group M (WPP), Magna (Interpublic) и Zenith (Publicis), на пазарот во САД, во просек, ќе ја зголемат потрошувачката за огласување оваа година за 2,5%, што е помалку отколку ... Read More »

Маркетерите користат погрешни мерења при оценување на своите контент кампањи

World Media Group направи истражување со клучните играчи од категориите на огласувачи, агенции, медиуми и консултантски куќи Се чини дека експертите за маркетинг користат погрешна метрика при оценувањето на успехот на нивните контент кампањи, се вели во едно ново истражување. Маркетинг на содржини (контент маркетинг) е високо ценет кај професионалците ... Read More »

National Geographic не` врати во 90-тите години и времето на dial-up интернет во нивната нова кампања

National Geographic малку ја “премота” својата веб-страница, наназад се до деведесеттите години, давајќи им можност на посетителите да се потсетат на раните денови на интернетот, во рамките на промоцијата на новиот документарен филм “Valley of the Boom”. “Valley of the Boom“ е претстоен документарен серијал во продукција на National Geographic, ... Read More »

Халкбанк ќе отвори своја осигурителна компанија

По информацијата објавена од Македонската берза дека акциите на Нова Осигурување АД Скопје се продадоа за вкупно 3,2 милиони евра во две блок-трансакции, Халкбанк АД Скопје и официјално потврди дека сега поседуваат 100 отсто од капиталот на осигурителната компанија. Со оваа купопродажба, Халкбанк најави дека е новиот сопственик на осигурителната ... Read More »

“Емоции за еден град” – изложба за подобро утре

Изложбата Celebrate Life / Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18ти јануари 2019 година во галеријата Акантус во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив ... Read More »

Филмскиот фестивал во Гетеборг ви го претставува “најклаустрофобичното кино“ на светот

Дали би гледале филм затворени сами во ковчег? Филмскиот фестивал во Гетеборг направиви посебна кампања за промовирање на претстојната премиера на научно-фантастичниот филм “Аниара”, во кој човештвото е принудено да избега од планетата Земја, а идејата, во најмала рака, е морничава. Фестивалот и нивната агенција Стендалс всушност, го креираа “најклаустрофобичното ... Read More »

Новиот дизајн на битолски јогурт во зимско руво

Сигурно веќе добро го знаете омиленото Битолско чупе, она насмеано девојче во традиционална носија, со дрвена кантичка пресно млеко, кое е веќе добро препознатлив симбол за „Битолско“ и, впрочем, за целиот бренд Бимилк. На возрасните им буди носталгија од некои други времиња, на децата им носи радост, игра и забава, ... Read More »

Расте индустријата за деловно комуницирање во Хрватска: агенциите ги зголемиле приходите од извоз за импресивни 78 %

Од здружението за маркетинг комуникации на Хрватска (HURA), велат дека членовите на здружението забележале вкупен пораст на приходите, со посебен акцент на приходите од странскиот пазар Агенциите за деловно комуницирање, членови на HURA, забележаа зголемување на приходите од обезбедување на услуги на странскиот пазар за 78% во периодот од 2014 ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365