Home » Author Archives: Магдалена Шамбевска (page 5)

Author Archives: Магдалена Шамбевска

Што ги мотивира потрошувачите да кликнат на Мобилни Реклами?

Различни генерации се врзуваат со мобилните реклами на различни начини, според истражувањата од Nielsen. Извештајот беше врз основа на истражување направено во 2016 година на вкупно 8.000 потрошувачи во САД. Приближно 55% од тинејџерите и 48% испитаници на возраст од  18 до 34 години одговориле дека би кликнале на мобилна реклама, ... Read More »

Coursera, платформата за едукативни курсеви лансираше онлајн учење за компаниите

Ги помните ли MOOC? Или уште познати како масивни отворени онлајн курсеви. Оваа едукативна технологија ( d-tech) имаше револуционерна цел за повисоко образование, реализација на квалитетни часови за сите луѓе и тоа за ниски суми или бесплатно. На крајот од 2012 година Њујорк Тајм презентираше приказна насловена како “Годината на ... Read More »

Зошто и како да користите “Flipboard“ во вашата content маркетинг стратегија

Flipboard e мобилна апликација која вклучува содржини од различни веб страници, базирани на темите кои корисникот ги избрал прикажани во формат на магазин. Корисниците можат да следат одредени содржини, профили на контент креатори, да се претплатат на магазини или да креираат објави. Најдобро од се е тоа што Flipboard не ... Read More »

Како брендовите успешно да се поврзат со студентите

Студентите, после неколку месечна релаксација вчера се вратија назад на училиште. Глобалната медиумска агенција UM во партнерство со Chegg работеа на истражувањето кое ќе им помогне на брендовите да разберат како полесно да се поврзат со студентите на возраст од 18 до 24 години, кои сега треба да се прилагодат ... Read More »

Зошто Lavazza прати 150 клонови на Андре Агаси да парадираат низ Њујорк?

Помина една деценија откако познатиот тенисер Андре Агаси стапна повторно на стадионот Артур Еш. Завчера, како дел од неговото ново партнерство со Италијанскиот производител на кафе Lavazza, Агаси се враќа на терен- заедно со група од 150 негови “клонови“. Помеѓу првиот и вториот натпревар на стадионот Артур Еш, тенискиот шампион влезе ... Read More »

Што да направите кога славните инфлуенсери прават грешки

Како што коментарите за Олимпијадата во Рио се стишуваат, така вестите од светот на славните продолжуваат со “полна пареа“. Во понеделникот, Speedo USA најави завршување на соработката со пливачот Рајан Лохте (Ryan Lochte) . Ралф Лорен (Ralph Lauren), Синерон Кандела (Syneron Candela) и Airweave исто така ги укинаа спонзорствата со ... Read More »

4 тајни како да ги надминете блокадите што ја потиснуваат вашата креативност

Се чувствувате исцрпено, празно и без ниту една креативна мисла? Си мислите, “што да правам“? Сте пробале баш се. Да станете артист, автор, презентер, маркетинг консултант… Во моментот кога ви била потребна брилијантна идеја, концепт или вистински зборови со кои ќе ја “фатите“ публиката, вашиот мозок не работи и не ... Read More »

Twitter се обидува да се позиционира како социјален “емитувач”

Pint & Periscope се месечна серија каде може да се види персоналот на Twitter и нивно интервју во живо со дел од членовите од креативна агенција за комуникација. Идеата е луѓето да се едуцираат за потенцијалот на Periscope, како платформа за градење на брендот и водич на приходи, додека платформата сеуште ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365