Home » Author Archives: Marketing365 (page 10)

Author Archives: Marketing365

„Sea Hero Quest“ доби и своја VR верзија

Дојче Телеком ја претстави првата игра во виртуелна реалност (VR) со која секој може да помогне во борбата против деменцијата. Оваа верзија на играта ќе овозможи подетално дијагностицирање на проблемите со навигацијата кај луѓето коишто потенцијално може да развијат деменција. Мобилната игра „Sea Hero Quest“, за чија идеја голема заслуга ... Read More »

Фејсбук доби Game of thrones видео “маска“! Еве како да ја тестирате!

Сакате да видите како би изгледале како лик од Game of Thrones? Фејсбук го има најјакиот за да пробате :) HBO е едно од првите филмски студија кои направија сопствен ефект за камера, користејќи ја новата платформа за проширена реалност на Фејсбук. Станува збор за маска која им овозможува на ... Read More »

Продолжени пријавите за BalCannes 2017

Можете да здивнете, ќе стигнете да го однесете дома вашиот BalCannes лав :) Крајниот рок за пријавување на BalCannes е продолжен до Петок 08.09. Пријавете ги Вашите проекти и докажете се на досегашните но и на потенцијалните клиенти! За агенциите кои ќе пријават четири проекти, секоја идна пријава им е ... Read More »

Агенцијата Idea Lab вработува Менаџер за социјални медиуми

Една од најбрзорастечките маркетинг и ПР агенции во Македонија Idea Lab, го проширува својот тим со нов менаџер за социјални медиуми. Огласот е отворен до 01.09.2017 и сите заинтересирани се поканети да ги испратат своите CV-a на: info@idealab.mk Read More »

Објавено 25 членото жири на BalCannes. Петмина претставници од Македонија!

Гордана Ампова Димeвска (Зегин), Ленче Карпузовска (ЕВН), Василије Чорлука (Сачи&Сачи / Публицис ОНЕ), Жарко Димитриевски (Еден на Еден) и основачот на Маркетинг365, Борис Ефтимовски – ќе ја претставуваат Македонија во овогодинешното, најголемо досега, жири на креативниот фестивал BalCannes составено од некои од најдобрите и најискусни 25 стручњаци во комуникациската индустрија ... Read More »

Обединетите нации во новата кампања ја користат алатката на Фејсбук за проширена реалност

Оваа моќна кампања им овозможува на хуманитарците да ја раскажат својата приказна и ја подига свеста за загрозеноста на цивилите во вооружените конфликти Новата моќна кампања на Обединетите нации ја користи новата алатка на Фејсбук, Camera Effects Studio, со цел на цивилите и хуманитарците во воените зони да им се ... Read More »

Се стопираат владините реклами во домашните комерцијални медиуми

Владата на Република Македонија вчера ја усвои мерката од Планот 3-6-9 која се однесува на стопирање на  владините реклами на комерцијалните радиодифузери и печатени медиуми, билборди, интернет портали (со исклучок на социјалните медиуми) и пренесување на комуникацијата со граѓаните преку јавниот радиодифузен сервис. Согласно оваа мерка Владата на РМ донесе ... Read More »

Душан Дракалски: Aдвертајзингот се менува и оди во некои сфери каде што на сите нас ќе ни биде чудно да престојуваме!

Нашиот Душан Дракалски, кој работи како извршен креативен директор на агенцијата Demner, Merlicek & Bergmann во Австрија, оваа година е претседател на регионалното жири за доделување на наградите KAKTUS 2017 во склоп на истоимениот фестивал за интегрирани комуникации кој ќе се оддржи на 1-ви и 2-ри ноември годинава во Белград, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365