Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 5)

Маркетинг & Адвертајзинг

“ИМА ИЗЛЕЗ!” Кампања на БОРКА и Пи Ворлд за борба против ракот во Македонија

  По повод 10 годишнината од своето формирање, здружението БОРКА заедно со креативната агенција Пи Ворлд ја започна кампањата за подигнување на свесноста за  ракот, со цел да им укажат на граѓаните за сериозноста на овој проблем,  да ги поттикнат властите и здравствените институции да превземат активности во насока на ... Read More »

Компанијата The body shop претстави паметни плакати кои го прочистуваат воздухот во Лондон

Козметичката компанија The Body Shop претстави низа на паметни OOH огласи во Лондон кои ги отстрануваат загадувачите од воздухот. Оваа компанија за козметика и нега на кожата се здружи со компанијата Airlabs која работи на технологиите за заштита на животната средина, а огласите се поставени на три високо загадени локации ... Read More »

Вратена во полн сјај фиестата од 1976 година

Вистинско уживање во глетката. Најстарата Форд Фиеста во Македонија го доби својот нов лик, благодарение на македонскиот импортер на Форд- Ми-Да Гранд Моторс, како една необична активност по повод кампањата за четириесет годишнината од постоењето на Фиеста – „Потрага по најстарата Фиеста во Македонија“. Пред пет месеци во салонот на ... Read More »

Татковци во улога на дигитални асистенти во новата реклама на Gillette за денот на татковците

Минатата година идејата на Gillette за денот на татковците, беше да го ‘’узурпира’’ веб пребарувањето со цел татковците на своите синови да им дадат персонализирани одговори на прашањата кои тие ги пребаруваат онлајн. Во 2017 година, со зголемувањето на популарноста на вештачката интелигенција како и развојот на дигиталните асистенти како ... Read More »

Pedigree ги менува улогите на сопствениците и кучињата во новиот рекламен спот за вдомување на животни

Во склоп на националниот месец на миленичињата (мај), Pedigree го презентираше најновиот спот ‘Pick Me’ (”Избери ме”) кој за момент прикажува како би изгледало кога луѓето и кучињата би ги промениле своите улоги. Еве како би изгледало кога кучињата би избирале кои луѓе би ги вдомиле во својот дом. Спотот ... Read More »

Во оваа реклама на стравот од летање ќе гледате од сосема нова перспектива

Можеби имате страв од летање додека има турбуленции, можеби се плашите дека нешто неочекувано ќе се случи, можеби ве ужаснува и самата помисла дека нема да стигнете на вашата дефинирана дестинација… За да ја промени перспективата на патниците во авионскиот сообраќај, Ogilvy Jordan направи реклама за Royal Jordanian која секој од нас ... Read More »

Бебињата на Evian се повторно тука, во нова, малку поголема облека

Славната кампања со бебиња на брендот Evian е повторно тука, и доаѓа со облека која е за неколку броеви поголема. Ова е седмо издание на „Live Young“ кампањата, а ја изработи креативната агенција BETC Париз. Овајпат, брендот сака неговите потрошувачи да искусат како е да се погледне светот од перспектива ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365