Home » Герила маркетинг (page 10)

Герила маркетинг

Подморница исплови среде Милано (Видео)

Жителите и бројните туристи кои вчераутро се шетаа низ Милано, ги дочека шок, кога на само неколку метри од катедралата Дуомо се појави горен дел од подморница која изгледаше како да штотуку испловила на плоштадот притоа оштетувајќи го плочникот и околните возила. Веста се прошири набрзина на интернет и беше ... Read More »

Турската Влада формира social media тим – од 6000 луѓе

Моќта на социјалните медиуми најмногу може да се види по “арапската пролет”, за која што се надевам дека сите знаете по нешто (а, и би требало како маркетери да ги пратете сите случувања околу Вас). Моќта на социјалните мрежи не ја доведе Турција до пад на Владата како во арапските ... Read More »

Романската кампања која ја понижи Англија

Пред неколку месеци како одговор на се поголемото доселување на Романци и Бугари на Англиско тло, англичаните спроведоа остра антиемиграциона кампања чиј движечки слоган беше “Овде Вам нема да Ви се допадне“. Очигледно беше дека голем дел од Романските доселеници се најдоа повредени од оваа англиска “гостопримливост“, но наместо со ... Read More »

Реклами кои ги слушаш додека спиеш :)

реклами, автобус, воз, стакло, Маркетинг365

Адвертајзерите влегоа во нашите глави….и тоа буквално ! :) Знаеме дека наша “работа“ хмм.. да… “работа“ …е да се обидуваме да “влеземе“ во главата на потрошувачите, па што велите на можноста тоа “…влеземе во главата“ да го направиме буквално ? По се изгледа дека за скоро време ќе можеме… откако ... Read More »

Product placement – една од најмоќните маркетинг техники

Product placement е advertising техника која што компаниите ја користат за субтилно промовирање на нивните производи во филмови, песни, видеа итн.. Најчесто компаниите плаќаат одредена сума на парични средства кои што можат да достигнат и до милионски суми но можат исто така да склучат договор со продуцентската куќа и да ... Read More »

Хакирајте си го сопствениот Twitter профил (упатство за компании)

Во денешниот брз свет, брендовите ги користат сите можни методи за да привлечат внимание. Сакаат да се оттргнат од “досадното секојдневие”, да создадат buzz меѓу луѓето што ги сакаат и оние што никогаш не слушнале за нив, но ете сега ќе слушнат. Едно од најновите оружја на маркетерите е помалку ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365