Home » Истражувања (page 10)

Истражувања

Продолжува позитивниот тренд на вложување во огласување во хрватските медиуми

(РЕГИОН) – Хрватското здружение на агенции за деловно комуницирање (HURA) ги објави резултатите од годишниот HURA Media AdEx, според кој огласувачите во 2015 година во закуп на огласувачки простор кај примарните комуникациски канали: телевизии, печат, магазини, радио, постери и интернет вложиле вкупно 1.452.000.000,00 куни (околу 193,967,747 евра) што е за 3,1% ... Read More »

Македонија претпоследна во регионот по квалитетот на услугa во трговските објекти

Македонија се наоѓа на претпоследното место по квалитетот на услуга, а полоши од нас се само во Црна Гора, покажува последното истражување на агенцијата за тајно купување Хераклеа за квалитетот на услугите во регионот. Словенија го задржа првото место, а на второто и третото место се Хрватска и Србија, после ... Read More »

Се`поголем број на повозрасни лица се на Snapchat

Иако Snapchat апликацијата е позната по тоа што ја користат воглавно тинејџери, податоците покажуваат дека трендовите се менуваат.  Snapchat, хит апликацијата за комуникација која ја популаризираа корисниците помлади од 16 години, сепак има своја публика и помеѓу нешто повозрасната популација. Најновите податоци на истражувачката куќа GlobalWebInde покажуваат дека во последно ... Read More »

Продолжува падот на довербата во бизнис елитата и политичарите

Се поголемиот јаз помеѓу ниската доверба и високите очекувања станува правило кога се работи за бизнис и политичките лидери низ целиот свет – е заклучокот на комуникациската студија “Ketchum Leadership Communication Monitor (KLCM) 2016.”, која по петти пат ја изведе  Ketchum, една од водечките светски агенции за односи со јавност. ... Read More »

Во просек смартфоните ги допираме околу 2617 пати дневно

Анализирајќи колку пати дневно ги допираме телефоните, истражувањето на  dscourt откри дека во просек тоа изнесува 2617 пати на ден, а дури 87 % од луѓето барем еднаш го допираат телефонот помеѓу полноќ и 5 часот наутро Луѓето веќе десетина години “чекорат“ со погледот вперен во големите екрани на мобилните ... Read More »

Мобилното огласување во 2017 година ќе ги надмине веб огласите

СВЕТ – После повеќегодишниот раст, мобилните огласи, наредната година за прв пат би требало да ги престигнат десктоп огласите според износот на парите вложени во нив, покажале предвидувањата за глобалните вложувања во огласувањето на Интернет, во истражувањето Advertising Expenditure Forecasts на медиската агенција ZenithOptimedia. Спрема податоците кои ги собрале, 2017 година ... Read More »

Словенечкиот online адвертајзинг пазар со пораст од 26%

(РЕГИОН) – ИАБ Словенија го презентираше својот нов AdEx Benchmark извештај на овогодинешната Diggit конференција, пренесува MarketngMagazin.eu Според извештајот кој ги мерел бруто известициите во online адвертајзинг, словенечкиот дигитален пазар за минатата година се проценува на 29,9 милиони евра, што претставува пораст од  26% во споредба со 2014 година. Во истражувањето ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365