Home » Истражувања (page 20)

Истражувања

B2B адвертајзингот во постојан пораст

Најголемите 100 business-to-business огласувачи во минатата година инвестирале речиси 4,9 милијарди долари во b2b рекламирање, пораст од 3,4% во споредба со минатата година, ако се верува на анализите на  AdAge data центарот. Најголем раст како B2B медиум минатата година имал интернет (display) адвертајзингот, дури 25,3%. за прв пат надминувајќи го инвестирањето во ... Read More »

Расте влијанието на социјалните мрежи врз телевизијата

(СВЕТ) – Влијанието на социјалните мрежи врз телевизијата постепено расте од година во година, покажа најновото истражување на агенцијата Нилсен. Со појавата на таблетите, лаптоп компјутерите и смартфоните, ТВ гледачите сега имаат прилика додека ја гледаат својата омилена телевизиска емисија, спортски натпревар или филм во исто време (а и пред ... Read More »

Чии фанови се македонските Фејсбук корисници?

Решивме малце да се позанимаваме со истражување на преференциите на македонските Фејсбук корисници и да откриеме кои се ФБ страниците кои имаат најголема база од македонски фанови, да откриеме кој е „најлајкуван“ македонски компаниски бренд, спортски клуб и музичка зведа. Во однос на тоа која е севкупно „најлајкната“ Фејсбук страна од ... Read More »

62% од огласувачкиот приход на Фејсбук им доаѓа од нивната мобилна верзија.Што значат овие бројки?

“Социјалната мрежа забележа приход од 2.68 милијарди долари од огласување во вториот квартал годинава“ Еден ден, доколку тоа го сака, Фејсбук може слободно да го затвори својот десктоп сајт и да стане исклучиво мобилна компанија. Мнозинството од огласувачкиот приход на социјалната мрежа, односно 62% од вкупните 2.68 милијарди долари кои ... Read More »

Најпосетувани македонски веб сајтови за месец Јуни 2014

Досегашните текстови за статистиките и остварувањата на македонските веб сајтови, во континуитет се едни од најчитаните статии на М365, така што уште еднаш оваа година правиме преглед на најпосетуваните портали според мерењата на Гемиус, овојпат за месец Јуни 2014 година. Рангирањето за месец Јуни 2014 ќе го презентираме по 4 параметри ... Read More »

Вредноста на купоните во дигиталните маркетинг кампањи

Ако сте сопственик на бизнис или работите во маркетинг а претходно не сте направиле кампања со нудење на online купони за попуст, зирнете го инфографикот подолу на кој налетав деновиве, можеби ќе Ве премисли и ќе Ви даде некоја идеја :) Во изминативе 3 години употребата на online купоните е ... Read More »

Пад на закупот на медиски простор во хрватските медиуми

(РЕГИОН) – Хрватското здружение за деловни комуникации (HURA)ги објави податоците за инвестициите во закупот на медиски простор за 2013 година. Иако падот на вложувањата и понатаму продолжува, во 2013-тата тој тренд е ублажен, така што вкупно потрошениот волумен на закупот на огласен простор во медиумите во 2013 е помал за ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365