Home » Digital (page 24)

Digital

Гугл не доби само ново лого, туку целосно нов изглед за мобилната доба

Брендингот на Google доби преуредување. Гугл – технолошки лидер во изминативе 17 години, вчера го претстави своето ново лого со двеминутно видео прикажувајќи го развојот на начините како корисниците ги употребуваат многуте дигитални услуги на Google, од пребарување до навигација. “Зошто го правиме ова? Во едно минато време, Google беше ... Read More »

SoMo Борец: Дигитални трендови во Македонија во 2016 година

SoMo Борец, наградата која се доделува на Викенд Медиа Фестивалот во Ровињ, а која ја организират агенциите 404 и Јасно и гласно, како и членот на жирито Дарко Булдиоски, основач на агенцијата New Media, откриваат кои дигитални трендови според нивните проценки не очекуваат на македонскиот пазар во идната година. 1.Фокус ... Read More »

10 совети за креирање на совршени хаштази за ТВ серија

Имајќи во предвид дека многу луѓе ги гледаат своите омилени телевизиски серии со смартфон во рака, директорите на ТВ мрежите се целосно свесни за моќта на совршениот хаштаг. Додека самиот наслвон на серијата, или името на некој лик, се секогаш релеванти #хаштази, некои од најуспешните одат чекор понатаму: комбинација од познатото ... Read More »

Твитер претстави нов систем за подобра анализа и таргетирање наменет за брендовите

Изминатиот Петок, Твитер претстави неколку подобрувања на корисничкиот панел наменет за брендовите и  нов систем под називот “Personas“, кој им овозможува на брендовите да прават подетална сегментација на своите целни групи наредниот пат кога ќе ја користат оваа социјална мрежа за огласување. Како што објавија на својот блог, Твитер заедно ... Read More »

Ipsos Puls започна со мерење на посетеноста на интернет медиумите во првиот хрватски Big Data систем

После две години развој, Ipsos Puls на 1 јуни и официјално во Хрватска започна со DotMetrics – проект за мерење на посетеноста на интернет медиумите (Internet audience measurement), заснован на аналитички систем развиен од страна на стратешкиот партнер FistNet. Big Data во права смисла на зборот. DotMetrics ги собира податоците ... Read More »

Фејсбук воведе “инстант статии“. Медиумите треба да внимаваат !

Од пред два дена Фејсбук претстави една новина, платформа која ја нарече “Инстант статии“ која што овозможува директно вчитување на статии од неколку премиум објавувачи/медиуми кои ќе се појавуваат во news feed-от на корисниците. Овој новитет на самиот старт е воведен во соработка со девет медиумски куќи како Њујорк Тајмс, BuzzFeed, ... Read More »

Facebook со нови промени во алгоритамот – Баланс помеѓу пријателите и страните

Автор: Мишо Лекиќ , Извор: SmartPortal Facebook веќе подолго време е најголемата социјална мрежа во светот, а знаци дека некоја друга ќе и ја загрози позицијата, освен до некаде Twitter, нема. Бројот на корисници е огромен, а исто така мрежата се користи и од страна на голем број на брендови, издавачи, ... Read More »

Твитер воведе ‘Цитирај’ опција со што корисниците ќе можат да го изразуваат своето мислење на ре-твитовите

Твитер го олесни цитирањето твитови без тоа да троши од 140-те дозволени карактери за еден твит со цел да го охрабри дискутирањето на мрежата. Социјалната мрежа го соопшти тоа преку твит во текот на вчерашниот ден. Долната слика покажува како корисниците можат да додадат сопствен коментар кон ре-твитовите без притисокот да мислат ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365