Home » Digital (page 30)

Digital

10 совети за креирање на совршени хаштази за ТВ серија

Имајќи во предвид дека многу луѓе ги гледаат своите омилени телевизиски серии со смартфон во рака, директорите на ТВ мрежите се целосно свесни за моќта на совршениот хаштаг. Додека самиот наслвон на серијата, или името на некој лик, се секогаш релеванти #хаштази, некои од најуспешните одат чекор понатаму: комбинација од познатото ... Read More »

Твитер претстави нов систем за подобра анализа и таргетирање наменет за брендовите

Изминатиот Петок, Твитер претстави неколку подобрувања на корисничкиот панел наменет за брендовите и  нов систем под називот “Personas“, кој им овозможува на брендовите да прават подетална сегментација на своите целни групи наредниот пат кога ќе ја користат оваа социјална мрежа за огласување. Како што објавија на својот блог, Твитер заедно ... Read More »

Ipsos Puls започна со мерење на посетеноста на интернет медиумите во првиот хрватски Big Data систем

После две години развој, Ipsos Puls на 1 јуни и официјално во Хрватска започна со DotMetrics – проект за мерење на посетеноста на интернет медиумите (Internet audience measurement), заснован на аналитички систем развиен од страна на стратешкиот партнер FistNet. Big Data во права смисла на зборот. DotMetrics ги собира податоците ... Read More »

Фејсбук воведе “инстант статии“. Медиумите треба да внимаваат !

Од пред два дена Фејсбук претстави една новина, платформа која ја нарече “Инстант статии“ која што овозможува директно вчитување на статии од неколку премиум објавувачи/медиуми кои ќе се појавуваат во news feed-от на корисниците. Овој новитет на самиот старт е воведен во соработка со девет медиумски куќи како Њујорк Тајмс, BuzzFeed, ... Read More »

Facebook со нови промени во алгоритамот – Баланс помеѓу пријателите и страните

Автор: Мишо Лекиќ , Извор: SmartPortal Facebook веќе подолго време е најголемата социјална мрежа во светот, а знаци дека некоја друга ќе и ја загрози позицијата, освен до некаде Twitter, нема. Бројот на корисници е огромен, а исто така мрежата се користи и од страна на голем број на брендови, издавачи, ... Read More »

Твитер воведе ‘Цитирај’ опција со што корисниците ќе можат да го изразуваат своето мислење на ре-твитовите

Твитер го олесни цитирањето твитови без тоа да троши од 140-те дозволени карактери за еден твит со цел да го охрабри дискутирањето на мрежата. Социјалната мрежа го соопшти тоа преку твит во текот на вчерашниот ден. Долната слика покажува како корисниците можат да додадат сопствен коментар кон ре-твитовите без притисокот да мислат ... Read More »

5 едноставни начини како да ја подобрите Вашата Facebook страница

Автор:  Владимир Шапардановски. Ќе се обидам да ви дадам неколку едноставни совети како да ја подобрите Вашата Facebook страница. Некои работи сигурно ги знаете и веќе сте ги имплементирале во Вашата страница, а има и „ситници“ за кои не сте биле спремни да одвоите време а се важни во Вашата работа. ... Read More »

Како преку ФБ да ја зголемите читаноста на Вашата страница ?

Гостинска статија на Владимир Шапардановски. Многу луѓе го употребуваат Facebook како алатка за побрзо да им помине времето или да дознаат повеќе за нивните пријатели. Затоа е и одлична алатка за Вашиот бизнис, да допрете до илјадници луѓе и да ја прочитаат вашата сторија на Вашиот сајт или блог. Кога и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365