Home » FMCG (page 6)

FMCG

Оригинална музичка колекција на СКОПСКО дизајнирана од Фолтин, Мугер Фугер, Гоце Саф и Суперхикс

Новата уникатна колекција на СКОПСКО шишиња беше промовирана на големата СКОПСКО журка која се одржа деновиве на Пиволенд. Четирите оригинални етикети на СКОПСКО шишињата се дело на најдобрите дизајнери на звук: Фолтин, Гоце Саф, Мугер Фугер и Суперхикс. Инспирирани од својата музика и од СКОПСКО како симбол на нивните генерации, ... Read More »

Само 4% од македонците експeриментираат со купување на нови производи додека пазаруваат во супермаркет

Само 4 проценти од македонските купувачи изјавиле дека се помеѓу првите што купуваат нов производ кога ќе се појави на пазарот,  додека речиси четвртина од купувачите се консултираат со своите партнери кога прават набавки на производи за широка потрошувачка, пишува Боге Божиновски, директорот за продажба во GFK Skopje во неговата статија ... Read More »

Номад фудс ja презема и Финдус груп

„Номад фудс лимитед” најави дека е заинтересирана за преземање на „Финдус Свериге АБ груп” за околу 500 милиони фунти, со што дополнително ќе ја зајакне позицијата во континентална Европа во категоријата смрзната храна. Купувањето ги вклучува и интелектуалните права врз брендовите Findus, Lutosa и La Cocinera. Оваа аквизиција е најавена четири месеци ... Read More »

Hellmann’s се враќа на македонскиот пазар

По четири години пауза, Hellmann’s, бренд на компанијата „Унилевер” повторно се најде на полиците во македонските продавници, а увозник на овој бренд е компанијата „Кола”.   Погоните за производство на мајонезот Hellmann’s  наменет за македонскиот пазар се наоѓаат во Велика Британија, а кај нас производот ќе биде достапен во пакување од ... Read More »

Златен Даб во лименка од 0,5 литри

„Прилепска Пиварница” деновиве ја лансираше најновата лимена амбалажа на Златен Даб од 0,5 литри, со што го заокружува своето портфолио и потврдува дека е модерен бренд, кој ги следи потребите на верните љубители. “Создавањето на лименката Златен Даб е одговор на бројните барања од нашите најверни корисници. Иако се чекаше ... Read More »

„Мој Леб“ е најновиот бренд на леб кој што ќе го освојува регионот на Источна Македонија

„Мој Леб“ е најновиот бренд  на леб кој што ќе го освојува регионот на Источна Македонија. Се произведува во Штип во богата палета која опфаќа бел, интегрален и р’жан леб со модерна технологија, без употреба на адитиви и вештачки бои, а одговорните за неговото производство најавуваат уште еден нов тип ... Read More »

Cockta Black Tonic – уникатната комбинација од Cockta и тоник

Cockta Black Tonic – уникатната комбинација од Cockta и тоник, со богат, исклучителен карактер, дебитира како сосема нов сегмент на пазарот на темни горчливи тоници. Врвната содржина е совршено надополнета со ексклузивното и елегантно 100% рециклирачкото шише од црно стакло, дизајнирано специјално за Cockta Black Tonic од страна на реномираната ... Read More »

Нов изглед и нова реклама на “Цевитана“

Цевитана – “За обичните суперхерои“ е новиот слоган во новата комуникациска платформа на добропознатиот освежителен пијалок која вклучува и нов дизајн, пакување и секако нова ТВ реклама.  “Со ребрендирањето на Цевитана сакавме да создадеме една нова приказна за овој семеен пијалак. Со новиот изглед на производот додаваме вредност на витаминскиот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365