Home » Герила маркетинг (page 10)

Герила маркетинг

Добијте гратис патување by Heineken

Дали би го спакувале својот план за наредните неколку дена, би го фрлиле во ѓубре и би одлетале на непозната локација? Зошто да не? Во една од најновите герила маркетинг кампањи, Heineken на аеродромот JFK во Њујорк постави табла, односно лотарија на која што со притискање на едно црвено големо дугме ... Read More »

Поглед кон Брисел (ретро герила маркетинг камапња)

Маркетинг агенцијата TBWA ја реализираше една од појаките герила маркетинг акции кои имав прилика да ги видам изминативе неколку месеци. Сакајќи на интерактивен, несекојдневен и интересен начин да ја промовираат новата железничка (ултра-брза) линија на SNCF групацијата од Париз до Брисел, поставија кутија во центарот на Лион од каде што ... Read More »

Ако Фејсбук постоеше во 1914

DDB Париз во склоп на нивниот ангажман за Museum of the Great War (Historial de la Grande Guerre) ја работеа кампањата “Facebook 1914“ каде преку ФБ профилот на Leon Vivien секојдневно ја “доловуваа“ атмосферата од периодот за време на Првата светска војна. На профилот  со месеци секојдневно се објавуваа историски содржини кои Leon Vivien, ... Read More »

5 примери на користење герила маркетинг за општото добро

Герила маркетингот е одличен начин како да се постигне голем ефект со мали средства и одлична идеја. Затоа тој е еден од најдобрите типови на маркетинг и за организациите кои се стремат да ја зголемат јавната свест за хуманост и општо добро. Во оваа статија ви пренесуваме 5 примери на ... Read More »

Плати си кафе со бакнеж

Австралиската кафетерија “Metro St. James” тргна во амбициозна кампања – да ја врати романтиката назад :) Маркетинг акцијата за која сите светски медиуми деновиве пишуваат се состои во тоа што оваа кафетерија понуди гратис кафе во периодот од 9 до 11 часот наутро за сите парови кои ќе дојдат заедно ... Read More »

Креативноста нема крај (ретро герила маркетинг кампања)

Драги маркетери, ако некогаш сте мислеле и сте се пожалиле дека имате тешка задача да испромовирате некој производ или услуга…..што би рекле ако добиете ваква задача : Промоција на hotline за родители со деца кои им се “надвор од контрола“ ?  :)   Read More »

Интервју со Брајан Солис – светски познат “гуру“ за социјални медиуми

Почитувани читатели на Маркетинг365, особено задоволство и чест ми е што денеска на блогов имам едно мини-интервју со светски познатиот маркетер, често нарекуван “гуру“ на Социјални медиуми, мојот колега Брајан Солис ! Брајан( @briansolis ) е еден од најпознатите светски маркетери, автор e на две книги “Engage” и “The End od Business As ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365