Home » Истражувања (page 10)

Истражувања

Сексуалноста во огласите – се забележува но НЕ продава и може негативно да влијае врз репутацијата

Провокативните рекламни кампањи имаат мало влијание на продажбата и можат да имаат негативно влијание врз имиџот на брендот – се наведува во новото истражување чии резултати ги спорат тезите кои широко беа прифатени во индустријата а кои едноставно велеа дека “сексот продава“. John Wirtz, професор за огласување на универзитетот во Илиноис, ... Read More »

127 факти за видео маркетинг !

Кое беше првото вирално видео на интернет? Дали YouTube е прв сајт за споделување на видеа? Колку огласувчи всушност користи YouTube за видео адвертајзинг? Дали некогаш сте се запрашале како започна онлајн видео маркетингот? Кои беа првите играчи, како растеше и каде се наоѓа денес? Екипата од webistebuilder.org.uk навистина се ... Read More »

LinkedIn направи листа на најпосакувани работодавачи

Технолошкиот сектор и понатаму е апсолутно доминантен кога се во прашање најпосакуваните работодавачи на глобално ниво LinkedIn врз основа на 500 милиони кориснички профили на најпознатата „бизнис мрежа“ на светот, направи листа на најпосакувани работодавачи. Во анализата се користени три главни параметри за оцена на најпосакуваните работодавачи: интересот за огласите ... Read More »

Работата во огласувачката индустрија е перцепирана како креативна, стручна и добро платена

Според резултатите од истражувањето кои ги спроведе HURA во соработка со агенцијата Ipsos, повеќето испитаници би им ја препорачале работата во маркетинг агенциите на другите Хрватското здружение за деловно комуницирање HURA, спроведе истражување за репутацијата на струката на огласување во Хрватска. Целта на истражувањето било да се утврди колку јавноста ... Read More »

Вредноста на онлајн огласувањето во Европа достигна 40 милијарди евра!

Издвојувањето за онлајн огласувањето во Европа во текот на 2016 година достигнаа вкупен износ од 40 милијарди евра, со значаен придонес на земјите од централна и источна Европа,  што е најголемо досега. Спрема податоците на IAB Europe,во текот на претходната година е забележан раст на приходите од онлајн огласувањето од ... Read More »

Кој им ги продава Вашите податоци на огласувачите?

Во Њујорк Тајмс неодамна е објавена репортажа дека еден од интернет сервисите (Unroll.me) продава анонимни податоци на своите корисници на трети страни. Многу корисници се вознемирија околку ова – но, факт е дека во условите за користење на тој и слични сервиси прилично јасно пишува што прават. Бројни дигитални компании ... Read More »

Apple уште една година по ред на врвот на листата на Forbes на највредни брендови

Apple продолжува со доминацијата на листа на Forbes на највредни светски брендови откако веќе седма година по ред се смести на врвот, со вредност од 170 милијарди долари, што е зголемување од 10% од својата вкупна вредност во 2016 година. Цврсто сместен на првото место, Apple е далеку пред своите ... Read More »

50% oд генерацијата Z- “не може да живее” без YouTube

Децата и тинејџерите во денешно време сосема пораснаа во дигиталната ера. Можеби насловот ќе направи да се чувствуваме малку старо, меѓутоа новостите се префлуваат од милениумците на новата доба генерација Z – генерацијата која израсна во дигиталниот свет. Станува збор за генерација на деца и тинејџери родени во периодот од 1996-2010 ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365