Home » Истражувања (page 20)

Истражувања

Кои странски ТВ канали најчесто ги гледа македонската публика?

Според истражувањето кое за потребите на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, го спроведе агенцијата за истражување М-Проспект од Скопје, македонската ТВ публика во однос на странските ТВ канали најчесто ги преферира: Discovery, Fox и Sport Klub. Од анализата на програмите на првите 20 омилени странски канали, може да се ... Read More »

50-те најзначајни огласувачи на ТВ станиците на државно ниво во 2013 година

Маркетинг365 во наредниве денови ќе објавува делови од публикацијата на  Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во однос на анализата на радиодифузната дејност во 2013 година. Податоците за 50-те најзначајни огласувачи на шесте телевизиски станици што емитуваат програма на државно ниво (Македонската телевизија, Сител, Телма, Канал 5, Алсат-М и Алфа) ... Read More »

Да погледнеме “преку оградата“ – каква е состојбата во медиа-маркетинг индустријата во регионот?

Во склоп на Викенд Медиа Фестивалот кој неодамна се оддржа во Ровињ, се оддржа и традиционалниот Balcannes панел “Поглед преко плота“ на кој истакнати претставници од медиа-маркетинг индустријата од пооделните балкански земји презентираа каква е моменталната состојба и кои се трендовите на пазарот во кој работат. Учесници на панелот беа ... Read More »

Младите мажи се вртат кон традиционалните вредности

Една од водечките светски агенции за односи со јавноста Ketchum, во соработка со консултантската фирма Maslan-sky, спроведеистражување насловенo како “Јазикот на мажите”, кое откри дека младите мажи денес размислуваат различно од генерациите пред нив. Повеќе се вртат кон традиционалните вредности и се повеќе сколни кон искажување на сопствените убедувања и ... Read More »

Приходите од мобилно огласување изнесуваат 14,6 милијарди евра

Приходите од мобилното огласување во 2013 година достигнаа 14,6 милијарди евра на глобално ниво, известува IAB Europe. Најголем раст е забележан во Јужна Америка – дури 215% во однос на претходната година, потоа Северна Америка со раст од 122%, додека пак Европа е на третото место со раст од 90%. ... Read More »

92% од купувањата сеуште се случуваат offline. Зошто?

Интернетот е најголемиот светски трговски центар кој има неограничено работно време. Можеш да купуваш во кој било момент од денот или ноќта, 365 дена во годината. Можеш да пронајдеш се’ што ти паѓа на ум (и милион работи кои никогаш не би ги видел ниту на сон). Можеш да си ... Read More »

B2B адвертајзингот во постојан пораст

Најголемите 100 business-to-business огласувачи во минатата година инвестирале речиси 4,9 милијарди долари во b2b рекламирање, пораст од 3,4% во споредба со минатата година, ако се верува на анализите на  AdAge data центарот. Најголем раст како B2B медиум минатата година имал интернет (display) адвертајзингот, дури 25,3%. за прв пат надминувајќи го инвестирањето во ... Read More »

Расте влијанието на социјалните мрежи врз телевизијата

(СВЕТ) – Влијанието на социјалните мрежи врз телевизијата постепено расте од година во година, покажа најновото истражување на агенцијата Нилсен. Со појавата на таблетите, лаптоп компјутерите и смартфоните, ТВ гледачите сега имаат прилика додека ја гледаат својата омилена телевизиска емисија, спортски натпревар или филм во исто време (а и пред ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365