Home » Истражувања (page 26)

Истражувања

Кои се 10-те најомилени брендови на мајките?

Ако се верува на најновото истражување на  YouGov BrandIndex  во кое изминатиов Април беа испитани 5000 мајки околу нивните ставови и преференци за 1250 водечки брендови, DOVE е брендот кој најмногу е прифатен и сакан од мајките ширум светот. Во продолжение погледнете ја листата на топ 10 брендови кои се најомилени на ... Read More »

Што би купувале Македонците доколку имаат неограничен буџет?

Доколку просечниот Македонец би имал неограничени средства на располагање и доколку носи одлуки кои зависат единствено од квалитетот на производот што го купува, Македонците би возеле Мерцедес, би посетувале концерти на Ју Ту (U2), Нокаут или Каролина Гочева и најверојатно би гледале натпревари во кои учествува клубот Барселона. Ова се ... Read More »

Најпосетувани македонски веб сајтови за месец Март 2014

Резултатите од постигнувањата во Март 2014 се први после потпишувањето на договорите помеѓу Гемиус и веб сајтовите. Од прегледот можеме да забележиме дека во мерењата учествуваат мнозинството портали кои се мереа и претходно со исклучок на неколку (Off.net.mk , On.Net.mk , Sky.mk , Kajgana.com.mk,  Telegraf.mk , Dnevnik.mk, Utrinski.mk итн..). Рангирањето ... Read More »

Кои се најголемите пивски ТВ огласувачи во Македонија?

InStore во соработка со Nielsen Audience Measurement, објави преглед на огласувањето на категоријата пиво на ТВ-станиците во Македонија во периодот 01.12.2012 до 30.11.2013 година. ТВ станици кои се земени во предвид се : „МТВ1“, „Сител“, „Канал 5“, „Алсат-М“, „Телма“, „Алфа“, „Сител 3“, „Канал 5+“, „МТВ2“, „МРТ“, „24 вести“ и „ЕРА“. • Целна група тотал ... Read More »

САД : Приходите од online огласување за прв пат поголеми од приходите од ТВ огласување

Додека кај нас во Македонија маркетинг агенциите мака мачат да им објаснат на нивните клиенти дека буџетот за ТВ огласување треба пополека да го прелеваат во online (и прилично тешко им оди)….од САД за прв пат стигна информација дека online огласувањето веќе го надмина она на ТВ. Приходите од огласување ... Read More »

Објавени резултатите од истражувањето за состојбата на ПР професијата во Хрватска

Истражувањето кое ХУОЈ (Хрватско здружение за односи со јавноста) го спроведе меѓу домашните комуникациски стручњаци во декември 2013г., во соработка со агенцијата за истражување ИПСОС Плус, покажува дека во 2014 година ПР професионалците очекуваат стабилизација на пазарот на односи со јавност. Дури 70% од стручњаците за односи со јавност кои ... Read More »

Поради кои цели брендовите го користат Твитер?

Големите брендови кои без исклучок се присутни на речиси сите социјални мрежи го користат Твитер за да се дружат со фановите и “следачите“ со години….но кога веќе знаеме дека повеќето од нив таму не се огласуваат (зборуваме за платено огласување), тогаш се поставува прашањето кои се причините поради кои компаниите ... Read More »

Вработените во Македонија не штедат на насмевки

Компанијата „Better Business World Wide” оваа година по десетти пат ги анализираше податоците од агенциите што спроведуваат тајни купувања во Азија, Европа, Северна и Јужна Америка. Извршени се 1,6 милиони посети на тајни купувачи, во 53 земји од светот. Во истражувањето учествуваше и Македонија, со поддршка на агенцијата за истражување„SWOT ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365