Home » Компании (page 4)

Компании

Перустија- ајварот кој го освои светот, отсега достапен и на домашниот пазар!

Приказната за “Перустија“, македонски бренд на ајвар не спаѓа во редот на „обичните“ бизнис приказни. Овој бренд го гради својот успех по потешкиот пат, со освојување на повеќе 20 земји низ светот од Австралија, САД, Канада, Германија до Хрватска, БиХ… Ајварот „Перустија“, кој се извезува во повеќе од 20 земји ширум ... Read More »

Моднате куќа Primark ги повлече своите маички за ,,арогантни девојки“

Модната куќа Primark е обвинета за поттикнување на дискриминација, заради натписите на маичките за девојки од нивната најнова колекција. Дизајнерите очигледно отидоа предалеку, што не остана незабележано од страна на родителите. Започнала и јавна расправа на таа тема, па оваа модна куќа ги повлече спорните маички, за да ја намали ... Read More »

7 Дијаманти од Божиновски, за 7 дијаманти на Браќа Манаки во чест на 65 годишнината од дијамaнтот на македонската кинематографија – филмот “Фросина”

Божиновски часовници и накит како партнер на фестивалот на филмска камера “Браќа Манаки” Битола, доделува 7 дијаманти, на 7те “дијаманти” на Браќа Манаки. Целта на ваквиот потег е да се поддржи кинематографијата и преку ваквото признание да се уважат и мотивираат создавачите на филмот да се создадат уште бројни дела ... Read More »

Билбордот на компанијата Coca-Cola собори два Гинисови рекорди

Билбордот кој е поставен на Time Square е првиот и најголемиот роботизиран 3D билборд на светот. За разлика од стандардните билборди, или огромните дигитални монитори, овој билборд е направен од 1760 независно-движечки LED екрани. Секој LED екран се движи во кореографија со рекламата, со надеж дека ќе им го привлече ... Read More »

Вип оператор Македонија од октомври со нов извршен директор!

Телекомуникациската компанија оне.Вип го објавува назначувањето на Мислав Галер како нов извршен директор. Тој обврските на новата функција ќе ги превземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски кој одлучи да ја напушти компанијата и да прифати нови предизвици надвор од оне.Вип и Кластерот. Димитар Ковачевски останува во ... Read More »

Фејсбук ќе вложи милијардa долари во оригинална видео содржина

Веќе долго време е позната намерата на Фејсбук да стане позастапен на пазарот на видео содржини. Затоа и не чуди најновата одлука за значително финансиско вложување во таквата содржина, а чии детали ги пренесува Wall Street Journal. Според најновите неименувани извори запознати со целата ситуација, намерата на Фејсбук е во ... Read More »

Coca-Cola HBC и Пивара Скопје го потврдија статусот светски лидери во одржлив развој

Пивара Скопје, заедно со останатите членки на Coca-Cola HBC групацијата и оваа година го освоија првото место во светската индустрија за пијалаци, според остварените резултати во одржливиот развој и заштитата на животната средина. Во годинешното глобално рангирање кое го спроведува „Дау Џонс индекси за одржливост“ (The Dow Jones Sustainability Indices ... Read More »

„When in X“, нов македонски стартап кој ќе ја промени туристичката индустрија во Македонија и регионот

Македонскиот стартап „When in X“ штотуку лансираше нова мобилна апликација која ќе ги поврзе туристите на Балканот со локални граѓани-туристички водичи, желни да го споделат своето знаење за регионот. Со апликацијата посетителите ќе може да разгледаат и резервираат различни активности, културни искуства и настани – сите организирани од локални граѓани. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365