Home » Креативен импулс (page 10)

Креативен импулс

Агенцијата Buzzman си поигра со идејата за просечното во новата кампања за банката која сите ја препорачуваат

Оваа кампања користи апсурдни и прилично нелагодни ситуации за да ја промовира банката која сите сакаат да ја препорачаат Бурсорама банка во Франција и нивната агенција Buzzman претставија нова платформа на брендот која ја репозиционира банката и и` дава нов слоган: „Бурсорама банка: банка која секој сака да ја препорача“. ... Read More »

Кампања која ги спојува Олимписките игри и бегалската криза

Летните олимписки игри 2024 ќе се одржат во Париз, а француската организација за човекови права La Cimade со новата кампања потсети кога пливањето, скокањето и трчањето се повеќе од медали… Имено, тие во соработка со агенцијата Josiane ја лансираа кампањата „Living Is Winning“ каде што во три видеа се прикажани ... Read More »

Burger King ја искористи проекцијата на еден хорор филм за генијално тролање на McDonald’s

Burger King го претвори филмот направен по книгата на Стивен Кинг во своја најдолга реклама Хорор филмот направен по книгата на Стивен Кинг „Тоа“ (It), се врати на големите платна и додека легендарниот кловн од филмот ги разбива рекордите ширум светот, брендот Бургер Кинг пронајде досетлив начин да го вклучи ... Read More »

Dropbox се ребрендира и се обраќа на креативците во новата кампања

Новиот имиџ е инспириран од креативноста на корисниците на оваа услуга Dropbox, кој претставува еден од најпознатите светски сервиси за складирање и размена на податоци преку „cloud“, започна целосно ребрендирање со кое ќе внесе живописни бои и нов живот во компанијата, со тоа одбележувајќи 10 години работа. Најголемиото ребрендирање во ... Read More »

Жени кои го победиле ракот овековечени како ренесансни Мадони

Целта на кампањата е да ги охрабри жените на самопрегледи, за да ја откријат болеста на време Жени од Нов Зеланд кои имаат преживеано рак на дојка се овековечени во кампањата на новозеландската Фондација за борба против ракот на дојка (Breast Cancer Foundation NZ), и тоа во вид на фотографија ... Read More »

Рекламата за женско бричење која ја забрани Фејсбук

Компанијата која што се занимава со продажба на женски жилети остана збунета откако Фејсбук ја забрани нивната реклама поради кршење на правилата на сајтот поради “сексуално сугестивни или провокативни” слики. Промотивното видео го воведува концептот на “shoga” или јога за бричење, во кое се прикажани сите различни движења што жените ... Read More »

Volkswagen ги разбива табуата со оваа реклама за семејните односи

Семејствата во рекламите се секогаш среќни, или во најлош сличај, хумористично дисфункционални. Оваа подолга реклама за Volkswagen го разбива ова правило, а со самото тоа и табуата Постои некое непишано правило дека брендовите во своите реклами, секогаш ги прикажуваат семејствата во позитивен тон. Семејството е средина на љубов и сигурност, ... Read More »

Малку поинаква фудбалска драма во најновата серија на реклами од Heineken

Низ сцените достојни на холивудските блокбастери, Heineken повикува ја споделиме драмата на UEFA Лигата на шампиони Со помош на агенцијата Publicis Италија и режисерот Fredrik Bond, Heineken направи серија на драматични реклами во рамките на својата  #SharetheDrama кампања. Во рекламите, возбудата на натпреварите е улистрирана со филмски ситуации достојни на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365