Home » Креативен импулс (page 30)

Креативен импулс

WTF реклама за автомобилот Смарт

Новата реклама на BBDO Берлин за новиот модел на автомобилот Смарт вклучува неколку деца кои постојано пцујат и се нервираат. Нараторот вели дека тоа им е пренесено од родителите кои така се однесуваат додека ги возат “големите и неприлагодливи“ автомобили во секојдневното користење и советува да се користи Смарт за порелаксирано ... Read More »

Наточи една рекламна кампања

Кока-Кола во соработка со Ogilvy&Mather за својот бренд Кока-Кола Зеро креираше реклами кои буквално треба да се “пијат“, без разлика дали се на ТВ, билборд, принт или дури радио. Тешки будалаштини кои привлекуваат внимание и публицитет се еден благ опис на кампањата за која официјално велат дека била насочена кон тоа да ... Read More »

Игор Џамбазов дел од серија реклама за “Струмка“

Еден од најпознатите македонски шоумени, Игор Џамбазов и еден од безалкохолните газирани пијалоци со најдолга традиција на нашите простори зборуваат за својата “Платонска љубов“ во најновата серија реклами на “Струмка“ Реклама 1 Реклама 2 Read More »

TAM Airlines го создаде најперсонализираниот Ownboard магазин

Бразилскиот TAM Airlines беше загрижен за фактот дека патниците изгледаат прилично индиференти кон содржините на inflight-магазините, со помалку од 11% од нив кои се сеќаваат што прочитале. Всушност, увидено е дека тие трошат помалку од 3% од времето на летање читајќи го inflight-магазинот и беше време да се промени тоа. ... Read More »

YouTube ги прогласи рекламите на деценијата

Славни личности кои прават селфија претставува своевиден заштитен знак на модерното време во областа на забавата. На крај дури и ‘силата’ (‘The Force’) беше немоќна да го запри тоа. Рекламата на Turkish Airlines “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” од 2013 година се издвои од останатите во трката благодарение на ... Read More »

Новак Ѓоковиќ главен лик во новата реклама на Пежо

Моментално најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ веке извесен период е заштитно лице на автомобилскиот бренд Пежо. Во новата реклама за францускиот автомобилски гигант, тенискиот ас игра меч во кој, благо речено, не му оди баш најдобро на почетокот….но потоа следи пресвртница во духот на кампањата на Пежо – “Повеќе сензација” ... Read More »

Се е наопаку во новиот оглас на GE

GE тврди дека гледањето на светот накосо, извртувајќи го наглавачки во потрага за нови перспективи, можете да дојдете до некои нови решенија. Така, тие во својот најнов спот кој го изработи агенцијата BBDO, насловен како “Time Upon a Once“….го направија токму тоа :) Голем дел од спотот, почнувајќи од визуализацијата, ... Read More »

Најдобрите 20 реклами прикачени на YouTube

Најпознатиот видео сервис во светот, YouTube , оваа година го слави својот 10-ти роденден и по тој повод во склоп на прославата одлучи да оддаде признание и на брендовите чии реклами несоменено играа улога во растот на сајтот. YouTube избра 20 култни спотови аплодирани на сајтот во последните 10 години и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365