Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 10)

Маркетинг & Адвертајзинг

Лондон ги забрани рекламите за брза храна во јавниот транспорт

Забраната за рекламирање брза храна ќе биде наметната низ целата јавна транспортна мрежа во Лондон на почетокот од следната година и покрај острото противење на рекламната индустрија. Лондонскиот градоначалник Садик Кан објави дека од 25 февруари следната година ќе бидат забранети сите реклами за брза храна и производи кои содржат ... Read More »

Форбс ја објави листата на најплатените Јутјубери на светот за оваа година

Најплатениот Јутјубер на светот има осум години Според проценките на Форбс, младиот Рајан со своите рецензии на играчки оваа година заработил околу 22 милиони долари и се наоѓа на деветтото место на листата на најплатени Јутјубери во светот. Весникот Форбс редовно ја објавува листата на најбогатите луѓе на светот воопшто ... Read More »

Оваа забранета реклама е прогласена за “најмоќна“ божиќна реклама на годината

Кампањата “No Palm Oil“, која ја подигнува свеста за последиците од производството на палминото масло врз животната средина, е забранета на телевизија, но таа продолжи живее онлајн Божиќната рекламна кампања на малопродажниот ланец “Iceland“, која стана вирална на социјалните мрежи откако беше забрането нејзиното прикажување на ТВ станиците, беше прогласена ... Read More »

Злато за кампањата #Несакана и иновативна употреба на медиумите на фестивалот SEMPL

Медиската агенција UM Подгорица освои Златна награда на 20 SEMPL фестивал на медиумски трендови одржан во Порторож. Меѓународното жири ја награди со златна награда кампањата #Несакана, кој е реализирана во соработка со агенцијата McCann Подгорица и со поддршка на агенцијата McCann Белград и тоа во категоријата иновативна употреба на канали ... Read More »

Ефтимовски: Огласувачите да ги зголемат буџетите за дигиталните издавачи во Македонија

Претседателот на ИАБ Македонија, Борис Ефтимовски ги повика најголемите огласувачи во Македонија во своите адвертајзинг буџети за наредната година да го зголемат делот предвиден за огласување преку домашните веб портали. “Очекуваме од домашните компании и медиски агенции во своите буџети за наредната 2019 година да издвојат поголем дел за дигиталните ... Read More »

НОВА НЕОДОЛИВА ПОНУДА ОД НЕОТЕЛ Оптички квалитет, оптичка брзина и оптичка стабилност!

Технологијата на поврзување со оптички кабел во моментов е најсовремениот начин на поврзување на интернет. Преку неа, интернетот е најбрз и најстабилен, а брзината е подеднакво голема и при преземање (download) и при поставување податоци (upload). Затоа НЕОТЕЛ ја претстави својата нова понуда со нови, примамливи, промотивни цени и намалена ... Read More »

Dolce&Gabbana на удар на жестоки критики во Кина поради навредлива кампања

Кинезите го бојкотираат брендот Dolce&Gabbana заради реклама во која се банализира кинеската култура Производите од модниот бренд Dolce&Gabbana се повлечени од кинеските сајтови за онлајн трговија по бурните реакции против рекламата која ја лансираше оваа модна куќа. Револтот на Кинезите го предизвика рекламата која покажува кинескиња која се обидува да ... Read More »

Боб Дилан рекламира сопствена линија на виски – Heaven’s Door

По долго отсуство од јавноста, американскиот кантавтор Боб Дилан се појави заедно со познатиот шоумен Џими Фелон за да ја промовира својата линија на виски, но не проговори ниту еден збор И покрај тоа што не се појави во живо во шоуто на Џими Фелон емитувано на Денот на благодарноста, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365