Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 120)

Маркетинг & Адвертајзинг

Како треба да изгледа еден идеален дом ? Супер акција на Техномаркет !

Годинешниот Технома саем кој се оддржуваше од 15 до 19ти месецов, може да се каже дека е меѓу најдобрите досега оддржани. Почнувајќи од самиот концепт на кој се промовираше саемот, па се до екстра интересните пристапи на саемските изложувачи – овој Технома саем го красеше супер креативност. А знаете како ... Read More »

AMV BBDO со супер кампања за Eurostar

Британската креативна агенцијата AMV (Abbott Mead Vickers ) која е дел од BBDO мрежата и која во моментов го носи епитетот бр.1 креативна агенција во Обединетото кралство, денеска на јавна сцена ќе ги промовира новите реклами за нивниот клиент Eurostar. Eurostar се водечки превозник во железничкиот сообраќај, нудејќи брзи возни линии ... Read More »

Клизачи старт над “Тату“ девојките – нова реклама на Сникерс

Во новата рекламна порака на “Сникерс“ за Јапонскиот пазар, гостинки се и двете контроверзни русинки Lena Katina и Yulia Volkova, од познатото музичкото дуо “Тату“ (T.A.T.U.). Како што можете да забележите глобалната Сникерс кампања чиј водечки мотив е слоганот “You’re not you when you’re hungry” ( кај нас оди рекламата со ... Read More »

McCann мрежата најуспешна на Golden Drum 2013

Мек Кен Скопје

На фестивалот Голден Драм во Порторож, агенциската мрежа во централна и источна Европа Меккен, во која спаѓа и Меккен Скопје, е прогласена за најуспешна мрежа во овој дел на Европа, освојувајќи две Гранд При, пет златни и 11 сребрени награди.  “Меккен својата репутација ја гради повеќе од сто години. Насоченоста ... Read More »

Кои се 100-те најомилени компании во светот?

најомилени компании

Во текот на вчерашниот ден на Adweek излезе информација дека компанијата APCO Worldwide направила истражување врз 70.000 потрошувачи во 15 главни светски пазари со кое истражиле “со кои компании потрошувачите се најмногу емоцијално врзани“. Тие мереа индекс на Emotional Linking, кој во обзир ги зема според нив 8-те клучни елементи за ... Read More »

Њу Момент Македонија победници на Golden Drum 2013

И официјално !!! Тоа што се очекуваше и сите ние потајно го знаевме, се официјализираше ! Њу Момент Македонија (New Moment New Ideas Skopje) се севкупни победници на Golden Drum 2013 со најмногу освоени поени и ја понесуваат наградата Golden Rose како најуспешна агенција за оваа година. Њу Момент беа ... Read More »

Душан Дракалски – најдобар креативен директор на Golden Drum 2013

Главниот креативец на најдобрата кампања на годината “10 meters apart“ , Душан Дракалски (@corbeen) сосема очекувано и заслужено е добитник на специјалната награда “Golden Watch“ која се доделува за најдобриот креативен директор на фестивалот Golden Drum 2013. Дракалски е дел от тимот на македонската агенција Њу Момент (New Moment New Ideas ... Read More »

Балканот владее со Golden Drum 2013 !

Гранд При, Њу Момент, Маркетинг365

Дваесетиот по ред Golden Drum, вечерва ги затвора завесите. Останува уште да се прогласат најдобрите за некои од најпрестижните категории во натпреварувачкиот дел, односно победниците од групите A,B,C,E,F,V,W и Q. Исто така ќе бидат доделени и неколку специјални награди како Golden Rose Award – за агенцијата која ќе собери најмногу поени, потоа Tartini Award – за најуспешната ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365