Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 129)

Маркетинг & Адвертајзинг

Бикини рекламата со Памела Андерсон – забранета !

Во Велика Британија си имаат тело кое се занимава со тоа како изгледаат рекламите кои смеат да се емитуваат на мас медиумите, со посебен акцент на телевизијата. Една таква, според нив too sexsy ТВ реклама во која своја “бикини“ улога има популарната плејбој зајачица Памела Андерсон, од вчера е банирана. ... Read More »

Денеска во Скопје се оддржува маркетинг конференција

Денеска  во хотел Александар Палас, а во организација на Капитал академија и нивниот партнер агенцијата МекКен Македонија се оддржува втората “Маркетинг Конференција“ насловена како: “Креативност.Смелост.Дигитализација – клучните зборови на современиот маркетинг“. На конференцијата се најавени повеќе гости од надвор и Македонија кои ќе споделат најразлични искуства и совети од досегашното ... Read More »

BalCannes Yellow Pages – регионална база на маркетинг агенциите

Во склоп на претстојниот Викенд Медија Фестивал кој ќе се оддржи во Ровинј (од 19-ти до 22 септември 2013 год. ЛИНК), хрватското здружение за бизнис комуникации направи база на регионалните маркетинг агенции, каде секоја агенција (што ќе учествува на настанот) може да си ги постави своите најдобри проекти на увид ... Read More »

Рекламата која ја подели навивачка Англија

Заедничка тема бр.1 кај маркетинг професионалците од светот и навивачите во Англија , овие денови, верувам веќе знаете, е хазардерскиот потег на американскиот производител на автомобили “Шевролет“ со рекламата – #DrivenBy: The Manifesto | Chevrolet FC , која ги разгори страстите кај навивачките армии на двата најголеми англиски фудбалски клубови ... Read More »

Билоборди кои мирисаат поставени во Белград

Благодарение пред се на маркетинг агенцијата Wild Communication, почнувајќи од 1 април оваа година, белграѓани имаат можност “Турција“  да ја запознаат преку нов, иновативен и атрактивен концепт на комуницирање преку светлечки билборди кои испуштаат мирис. Read More »

Зеле банер кај нивниот конкурент за 400.000 долари на ден!

Сервисот за слушање музика, Spotify, одлучи да се рекламира кај еден од своите најголеми конкуренти, YouTube, каде за почеток ќе купи тејковер банер на насловната страна. Според ценовникот од февруари, тејковер банерот ќе го чини Spotify 400.000 долари на ден. Рекламата е дел од виралната кампања за бендот Феникс која во текот ... Read More »

Кина забрани рекламирање на луксузни производи

Како што неколку светски медиуми пренесуваат, од пред неколку дена на кинеските радио и телевизиски станици им е забрането рекламирање на скапи подароци како што се часовници, ретки марки и златници – како дел од акцијата на владата во Пекинг со цел да се спречи расипништво и корупција. Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365