Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 33)

Маркетинг & Адвертајзинг

Седум трендови во дигиталниот маркетинг во Македонија

На покана од ИТ.мк, Здружението за интерактивно огласување ИАБ Македонија, издвојува неколку топ трендови во дигиталниот маркетинг кои не очекуваат во наредната година и за кои треба да се подготват сите чинители во македонската маркетинг и медиа индустрија. Текстот првично е објавен на IT.mk на следниов ЛИНК. Маркетинг индустрија изминативе ... Read More »

Дали Microsoft ја украде оваа идеја од Reddit за својата реклама за Xbox?

По жалбата на Reddit, компанијата ја отстрани рекламата “Мајкрософт” тврди дека истражува како дошло до тоа нивната рекламна кампања да користи креативен концепт кој неодоливо наликува на сликата на еден фан објавена на Reddit. Рекламата за играта “Player Unknown’s Battlegrounds” за Xbox One содржи визуелен изглед кој изгледа речиси идентично ... Read More »

Артур Садун непрепознатлив после само половина година на чело со Публицис

После шест месеци на чело со една од најголемите холдинг компании во светот на огласувањето, Публицис Груп, нејзиниот претседател и извршен директор Артур Садун, целосно е непрепознатлив. Се разбира, се работи за шега које е дел од традиционалната Божиќна честитка од Публицис, која за прв пат оваа година ја испраќа ... Read More »

Маркетинг трендови за 2018 година

Декември не е само месец обоен со празнична атмосфера. Ако не порано, тогаш во декември почнуваме да ги правиме наште планови за наредната година, како лични, така и професионални. Кај професионалните планови, помеѓу останатото, ни помагаат и трендовите. Затоа овде претставуваме некои од трендовите кои идната година би можеле да ... Read More »

Лекции научени од 5-те најголеми промашувања на брендовите во 2017 година

Американскиот магазин Adweek направи листа на лекции кои можат да се научат од најголемите гафови на брендовите оваа година, а најважната е: Не ја искористувајте болката на луѓето за да направите реклама. Дали некогаш сте гледале некоја особено лоша реклама и сте се запрашале како е воопшто можно да помине ... Read More »

Листа на најгледани реклами на YouTube во 2017 година

YouTube ја издаде својата листа 2017 YouTube Ads Leaderboard, која оваа година има две реклами кои привлекле преку 100 милиони прегледи Како што се приближува крајот на 2017 година и сите излегуваат со свои листи кои ја сублимираат годината позади нас, така и YouTube излезе со своја годишна листа на ... Read More »

Ултра Виолетова е боја на годината за 2018

Институтот за боја „Пантон“ минатата година ја избра светло зелената боја (Greenery) за своја Боја на годината, со цел да додаде малку комфор во очекувањето на бурната 2017 година. Сега, во пресрет на 2018 година, „Пантон“ избра боја која малку повеќе повикува на размислување: Ултра Виолетова боја. „Живееме во време ... Read More »

Ана Ткалац Верчиќ е нов претседател на Хрватското здружение за односи со јавноста

Ана Ткалац Верчиќ е избрана за нов претседател на Хрватското здружение за односи со јавноста (HUOJ). Таа доаѓа на местото на Александра Колариќ која што здружението го водеше изминатите шест години. На местото заменик претседател на Хрватското здружение за односи со јавност, избрана е Андреја Барбериќ. За членови на Управниот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365