Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 34)

Маркетинг & Адвертајзинг

Четири лукави и измамнички трикови со мобилните огласи и што огласувачите можат да научат од нив

Мобилното огласување е во пораст. (eMarketer предвидува дека мобилните реклами ќе генерираат 70 милијарди долари само во САД оваа година, споредено со 47 милијарди долари во 2016 година). Но, рекламите често пати се натрупани во мали кутии и формати на огласи кои се расфрлаат по веб-сајтовите, па во некои случаи, ... Read More »

Што огласувачите бараат од своите агенции (инфографик)

Исто како и со било кој друг однос, огласувачите и агенции треба да го култивираат и негуваат својот однос. Новото истражување на компанијата Provoke Insights покажува дека, иако трошоците се најголем фактор, неколку потенцијални проблеми може да резултираат во лош однос меѓу агенцијата и огласувачите, вклучувајќи ја и ажурноста на ... Read More »

Pepsico ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети назад на своите главни брендови

PepsiCo годинава ќе ги пренасочи своите огласувачки буџети на брендовите на газирани пијалоци како Pepsi и Gatorade оваа година, откако поголемиот дел од 2017 година се фокусираше на промовирање на новиот асортиман на здрави производи. Во извештајот на компанијата за четвртиот квартал се наведува стагнација на приходите, при што се ... Read More »

Google Chrome започна да ги блокира рекламите, погледнете кои и како

Алатката за блокирање на реклами вградена во прелистувачот Chrome е активна од 15 февруари. Не ги блокира сите реклами на сите веб страници, но би требало да ги открие несоодветите рекламни формати и да ги казни веб порталите кои ги прикажуваат Веб-прелистувачот на Google Chrome сега има вграден блокатор на ... Read More »

Избрано ново раководство на ИАБ Србија

Членовите на Управниот Одбор на ИАБ Србија избраа ново раководство на оваа организација и позицијата претседател на Управниот одбор му е доверена на Игор Жежељ, CEO на Wireless media, додека на позицијата на извршен директор е избрана Данка Трбојевиќ, акаунт директор во агенцијата Drive. Новоизбраниот претседател на Управниот Одбор на ... Read More »

Новата реклама на McDonald’s со песна од каталогот на Филтер Лабел

Најновата реклама на McDonald’s за нивните Maestro сендвичи искористи песна од каталогот на македонската издавачка куќа и компанија за лиценцирање на музика Филтер Лабел. Креативниот директор кој работеше на рекламата имаше идеја да направи нешто поинакво од досегашните промо клипови на брендот и побара песна што на конечниот производ ќе ... Read More »

Најкреативната кампања на светот за 2017 година е…

Gunn Report, глобален индекс за креативни перформанси во рекламирањето, ги објави резултатите од својот нов Gunn 100 извештај кој содржи листа на 100 најуспешни рекламни идеи во 2017 година. Ранг листата, која вклучува врвни креативни агенции, агенцијата мрежи, холдинг компании, брендови, огласувачи и земји, се составува со анализа на резултатите ... Read More »

Огласувачите се закануваат со напуштање на Фејсбук и Гугл

Фејсбук и Гугл во последно време се на голем удар на критики –  од поранешни вработени, преку инвеститори до бројни здруженија, се чини дека секој има нешто да им приговори на овие компании. Здружението на педијатри и психолози тврди дека Фејсбук го оштетува здравјето на децата, поранешните вработени и некои ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365