Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 50)

Маркетинг & Адвертајзинг

Bruketa&Žinić OM стана дел од WPP

Најголемата светска групација во маркетинг комуникациите WPP купи мнозински пакет акции во хрватската агенција Bruketa&Žinić OM која ќе се спои со Grey Zagreb и сега станува Bruketa&Žinić&Grey. Bruketa&Žinić OM, една од најнаградуваните агенции во Хрватска и регионот, го објави постигнувањето на договорот со најголемата светска комуникациска групација WPP за нивното инвестирање во ... Read More »

Зошто Barbie сака да ни прикажува татковци кои си играат со своите ќеркички

Откако новиот изглед на Barbie беше прикажан во 2016, брендот започна нови планови за поамбициозен маркетинг проект: да им овозможи на потрошувачите да ја засакаат Barbie за нешта кои не се однесуваат само на нејзиниот изглед. Тимот на Mattel, компанијата позади брендот, сака да го пренасочи фокусот на потрошувачите на целите ... Read More »

„Биди фер – за детство без пречки“ нова кампања на Уницеф и Идеа Плус Скопје

Уницеф во соработка со агенцијата Идеа Плус од Скопје започна кампања за спречување на дискриминацијата на лицата со посебни потреби. Со кампањата „Биди фер – за детство без пречки“, треба да се влијае кон подигање на јавната свест и обезбедување поддршка за правата и учество на децата со попреченост во општеството ... Read More »

Амбициозен маркетинг проект на Mercedes-Benz кој покажува што значи “да се порасне”!

Кога бев само дете, татко ми ми кажа дека успесите и неуспесите се мерат преку едноставната способност за следење на правилата. Со текот на растењето некои од тие правила станаа многу поочигледни за мене отколку што беа да речеме кога бев 8 години. Некои од ”бенчмарковите” на возрасната доба беа: ... Read More »

P&G лансираше #WeSeeEqual кампања во очи меѓународниот ден на жената

Procter & Gamble (P&G) започна кампања поз назив „#WeSeeEqual“ која ја промовира рамноправноста на половите во очи на Меѓународниот ден на жената, 8 март. Суштината на кампањата е видео кое ги руши стереотипите преку снимки на жени и мажи кои им пркосат на традиционалните родови улоги. На пример, снимката на ... Read More »

Малена и Клепетан: најнаградуваната хрватска кампања добива продолжение

После минатогодишниот исклучителен успех на светските огласувачки фестивали, кампањата Малена и Клепетан, која агенцијата Imago Ogilvy  осмисли за водата Jana, овие денови доби свое продолжение. Креаторите на новата кампања овој пат, сакаа кампањата да ја прошират подалеку од Славонски Брод, односно во цела Хрватска. Малена и Клепетан кои се познати ... Read More »

12 лесни начини со чија помош ќе ги подобрите своите вештини за јавно говорење во согласност со психолозите

Три од четири лица се соочуваат со страв од говорење пред група на луѓе. За среќа, психолозите можат да ви помогнат со совети и да интервенираат во овој дел, со цел да ја импресионирате својата публика следниот пат кога ќе одржувате презентација. 1.Се што правите- правете го за својата публика. ... Read More »

Смртта на вработен во компанијата Ogilvy Philippines повторно ја покрена дебата околу балансот помеѓу работата и приватниот живот во агенциите

Младиот  менаџер за бренд стратегии  од агенцијата Ogilvy & Mather Philippines почина минатиот викенд откако наводно работел  прекувремено додека во исто време бил болен од пневмонија. Mark David Dehesa работел околу една година во PR дивизијата на Ogilvy’s Manila. Претходно работел на бројни проекти со Publicis, JWT и BBDO. Неговата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365