Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 61)

Маркетинг & Адвертајзинг

Дознајте зошто мобилните игри се програмирани да бидат следна “алатка” за рекламирање

Мобилниот интернет е во подем и не покажува забавување. На глобално ниво, времето кое луѓето го поминуваат во користење на мобилен интернет оваа година е зголемено за 27.7%, според Зенит Оптимедиа (Zenith Optimedia). Како што употребата на мобилните уреди се зголемува, така тоа стана многу важно за огласувачите и маркетингот. ... Read More »

Publicis Groupe ќе го води најголемиот дел од маркетингот на Hewlett Packard Enterprise

После ревизија на својата бизнис стратегија, Hewlett Packard Enterprise (HPE) донесе одлука најголемиот дел од глобалниот маркетинг на компанијата да го води Publicis Groupe. Портпаролот на HPE ја потврди оваа одлука. “HPE донесе одлука да ја префрли маркетиншката работа која моментално ја вршат BBDO, Doremus, Rapp и OMG на Publicis,” ... Read More »

Дебата: AdWords или платени реклами на социјални мрежи?

Неколку или повеќе години луѓето кои работат маркетинг се помалку збунети со оваа дебата. Кога стартуваа социјалните медиуми се отворија дебати за истражувањата наспроти социјалните медиуми. Кога е-маил направи “камбек“ вниманието се сврти кон содржинскиот наспроти е-маил маркетингот. Денес дебатата се однесува на платените реклами на социјалните медиуми наспроти AdWords ... Read More »

Ирина Пашина од SAP: Релевантноста е од клучно значење!

Ирина Пашина, директор за маркетинг-комуникации во SAP, е еден од клучните предавачи на Marketing Kingdom Skopje, најголемиот маркетинг-настан во регионот, кој ќе се одржи на 30 септември во Хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Ирина е светски експерт за маркетинг со над десетгодишно искуство, специјалист за содржина, дигитален маркетинг и светски ... Read More »

McCann Белград и mts во епизодата: Коцката е фрлена!

Во телекомуникациите од година во година опстануваат само навистина интересните и квалитетни понуди. На тој начин во трендот на обединување на сите кориснички телекомуникациски услуги беше создаден  mts BOX. BOX, тоа сигурно сите веќе знаат, е телевизија (како сервис), фиксна линија и мобилна постпејд тарифа по избор, во еден пакет, ... Read More »

Маркетери, заборавете го Pokemon Go, поголемиот свет на Изменетата Реалност е тука

Без разлика дали Pokemon Go ќе стане новиот Pinterest или само Pong на нашата генрација, маркетерите треба да се подготвени. Играта стана неверојатен хит, со повеќе од 20 милиони играчи дневно само во САД, двојно повеќе од корисниците на Facebook. Pokemon Go покажа пет нови начини за адвертајзинг во виртуелниот свет. ... Read More »

Меккен Уругвај креираше парфем кој ја стимулира креативноста

Меккен канцеларијата во Монтевидео, Уругвај, по повод својот 70-ти роденден креираше свој уникатен парфем кој го крстија како: “I CANN Eau de creativite”. Лимитираната едиција шишенца парфем со нота на овошје и цитрус, доаѓа со специфично “упатство за употреба“ кое ако се аплицира според насоките треба да придонесе за креативен boost ... Read More »

Одлична соработка помеѓу Polleo Sport и македонските ѕвезди за влез на македонскот пазар

Еден од регионалните лидери во индустријата за спортска исхрана и опрема Polleo Sport, пред два месеци ја отвори својата прва продавница во Македонија, а после само еден месец ја отвори и својата втора продавница. Компанијата при самото влегување на македонскиот пазар најави дека во периодот од наредните 3 години ќе ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365