Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 62)

Маркетинг & Адвертајзинг

20 години традиција на брендот Сончева Долина

20 години речиси и да не поминал ден во едно македонско домаќинство без некој од производите на Сончева Долина – брендот на Макпрогрес Винициа кој летово го прославува своето јубилејно постоење. Името на брендот е асоцијација за сончевите кочанско – винички полиња, каде благодарение на преку 280 сончеви денови годишно ... Read More »

AdWeek ја објави својата листа на Creative 100

Адвертајзинг порталот AdWeek традиционално и оваа година ја објави својата листа на топ Creative 100, која ја сочинуваат стотина најфасцинантни креативни решенија и креативци кои ја одбележаа годината позади нас. Како што истакнуваат на нивниот портал, оваа листа ги слави сјајните креативни примери, кои ги рушат границите и препреките во ... Read More »

Ања Јакубовски: Да се биде маркетар– тоа е како да слетувате „Човек на Месечината“

Ања Јакубовски, генерален менаџер за Coca-Cola за Полска и Балтичките држави, е главен предавач на Marketing Kingdom Skopje, најголемиот маркетинг-настан во регионот, кој ќе се одржи на 30 септември во Хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Ања има дваесет и петгодишно искуство на позиции на високо раководство и генерален менаџмент во ... Read More »

Џамал Ал Мауед од Rolls Royce: Брзо преминете на социјалните мрежи

Џамал Ал Мауед, Регионален  менаџер за односи со јавност и корпоративни комуникации за регионите на Близок Исток, Африка, Централна Азија, Кавказ и Јужна Америка за Rolls Royce Motor Cars, е еден од клучните предавачи на  Marketing Kingdom Skopje, најголемиот меѓународен маркетинг-настан, кој се одржува на 30 септември во Хотел Александар ... Read More »

Да придонесеме во Јавната расправа за предлог-законот за инфомативни и рекламни кампањи

Јавна расправа за Предлог – законот за информативни и рекламни кампањи на јавните институции предвидено е да се одржи денеска во Собранието на Република Македонија во организација на Комисијата за транспорт, врски и екологија.  За сите кои немале прилика да го разгледаат Предлог-законот, може да го симнат од ОВОЈ ЛИНК. Со ... Read More »

MasterCard го објави својот нов визуелен идентитет

MasterCard има нов изглед, но и покрај тоа што можеби ви изгледа познато, тоа е така со намера. За прв пат после две децении, компанијата го објави своето ново лого и бренд идентитет. Креиран од дизајнерската компанија Pentagram, која беше заслужна и за новиот изглед на Verizon минатата есен, изгледот ... Read More »

I&F McCann Grupa го прошири своето работење и во Нордискиот регион

I&F McCann Grupa го прошири своето работење и во Нордискиот регион  превземајќи го управувањето со агенциите во Норвешка, Шведска, Данска и Финска кои се во состав на McCann Worldgroup. Со ова вложување I&F McCann Grupa ја заокружи својата дејност на 12 пазари во јужна и северна Европа, кои заедно имаат ... Read More »

Натусана Македонија со награда за најдобра маркетинг кампања во рамки на својата групација

На редовниот годишен собир на групацијата Др.Тајс Натурварен кој пред десетина дена се одржа во италијанското гратче Градо, компанијата Натусана Македонија која е ексклузивен партнер за производите од оваа групација во Република Македонија беше наградена во две категории и тоа: “За континуиран раст на пазарното учество на брендот Лакалут“  (најмногу ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365