Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 70)

Маркетинг & Адвертајзинг

Објавени резултатите од The Gunn Report 2015

The Gunn Report, извештајот кој ги презентира најнаградените проекти и агенции во адвертајзинг индустријата секоја година (почнувајќи уште од 1999-тата) го објави извештајот за 2015 година кој ја претставува ефикасноста на огласувањето во целиот свет  за периодот од 1 јануари до 31 декември минатата година. Извештајот се темели на резултатите ... Read More »

UM прогласена за медиска агенција на годината

Агенциската мрежа UM (Универзал Медиа) е прогласена за медиска агенција на годината спрема годишната листа на специјализираниот магазин и портал „AdAge’s”. Спрема сите показатели, од приходи, број на нови клиенти, кампањи, учества на питчевите, агенциската агенција UM, била подобра од конкуренцијата. „Ad Age“ нагласува дека во турбулентни времиња, UM знае да ... Read More »

Пеле Сјоенел поставен за нов глобален креативен директор на BBH

(СВЕТ) – Пеле Сјоенел, извршниот креативен директор на BBH Los Angeles, ќе ја превземе позицијата на глобален креативен директор во Bartle Bogle Hegarty групацијата. Тој доаѓа како замена на Александре Гама, кој ја напушти групацијата за да се фокусира на неговата сопствена агенција, бразилската Neogama. Сјоенел ќе ја води групацијата ... Read More »

Advertising Age ја објави престижната A-листа на најдобри адвертајзинг и маркетинг агенции

Најпознатиот светски медиум за маркетинг и адвертајзинг индустријата Advertising Age, ја објави својата престижна A-Листа која дава признание на најдобрите маркетинг и адвертајзинг агенции. AdAge ги евалуираше агенциите според креативноста, иновациите, финансиските резултати, нивната можност позитивно да влијаат врз бизнисот на клиентот и предизвиците со кои тие се соочиле во 2015 ... Read More »

Публицис ќе инвестира во 90 дигитални стартапи

(СВЕТ) – По повод својот 90-ти роденден, Публицис Групацијата ја лансираше својата Публицис 90 платформа (Publicis90), преку која  ќе инвестираат средства и менторство во 90 дигитални старт-ап проекти. Зантересираните може да ја разгледаат оваа можност и да се пријават на овој ЛИНК. Од Публицис велат дека со овој проект сакаат ... Read More »

Coca-Cola ги обединува своите брендови под новата “Taste the Feeling” глобална кампања

Coca-Cola ја отпочна својата најголема маркетинг кампања во декадата, обединувајќи ги своите четири бренда под еден нов слоган: ‘Taste the Feeling’. Гигантот за пијалоци ќе ги отфрли различните бренд идентитети како Red Coke, Life, Zero и Diet/Light Coke. Наместо тоа, сите четири брендови ќе бидат означени како варијанти на Coca-Cola. ... Read More »

Фестивалот Cannes Lions воведува измени во натпреварувачките категории

Натпреварувачкиот дел на фестивалот на креативноста Cannes Lions, оваа година воведува неколку измени во натпреварувачките категории. Помеѓу останатото, категоријата печатени огласи се проширува и со издаваштво (Print & Publishing Lions), додека од категоријата интернет и мобилни апликации се издвојува изведбениот дел и е креирана нова категорија, Digital Craft. Како што појаснува Simon ... Read More »

Интересна кампања на Ожујско за популаризација на малите средини

Познатото Жујино трио Биторајац, Богдан и Навојец направија турнеја по малите места и села во Хрватска Дека сите места во Хрватска се закон (нели слоганот им е “Жуја је закон“), наскоро ќе покаже новата кампања на Ожујско пиво – Држава,Село, Град со веќе познатите „Жујини“ ликови од досегашните кампањи, Горан ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365