Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 80)

Маркетинг & Адвертајзинг

Публицис Worldwide го откри новото лого дизајнирано во чест на основачот Марсел Блустен-Бланше

Публицис Worldwide го лансираше дизајнот на новото лого во чест на оригиналното лого на Публицис кое го креираше основачот Марсел Блустен-Бланше во 1926 година. Новиот идентитет е во Арт-деко стилот на оригиналното лого поставено на вратата од првата канцеларија на Блустен-Бланше, но содржи и модерни карактеритики како симетрија и едноставност, ... Read More »

Публицис и Њу Момент дел од Cannes Lions 2015

Само две македонски маркетинг агенции, Публицис Скопје (ЗенитОптимедија) и Њу Момент Њу Идеас Компани пријавија свои проекти во натпреварувачкиот дел на најголемиот светски креативен фестивал. Вкупно четири македонски проекти во 3 категории : Media Lions, Promo & Activation Lions и PR Lions ќе бидат дел од рекордните 40 133 кампањи ... Read More »

“Наука за глупоста“ – нова кампања на агенцијата Drive

Како би го измериле коефициентот на глупост? Со овој предизвик се соочиле во агенцијата Drive при промовирање на втората сезона на серијата “Наука за глупоста“ која ја комбинира чистата теорија со некои од најлудите, најспектакуларните и најдобрите аматерски снимки. Целта е со дигитална кампања на забавен начин, постигнувајќи радозналост да ... Read More »

Шпаркасе и Goclick ја лансираа првата Gmail (GSP) кампања во Македонија

Gmail Sponsored Promotions (GSP) е најнова форма на Google огласување, со која се овозможува да допрете до повеќе од 500.000 Gmail корисници. Се повеќе компании ширум светот стануваат свесни за предностите кои ги нуди GSP огласувањето во однос на таргетирањето на потенцијалните купувачи. GSP огласот се појавуваат во табот promotions ... Read More »

Објавена листата на маркетиншки најперспективните спортисти

Магазинот Спортс Про Медиа ја објави Топ 50 листата на маркетиншни најперспективни светски спортисти за во наредниве три години сметано од ова лето. Канадската тенисерка Јуџини Бушар и покрај слабата форма се најде на првото место пред напаѓачот на Барселона, Нејмар и новиот Мастерс шампион во голф, Џордан Спит. Целосната ... Read More »

Српскиот online пазар во 2014 изнесувал 18,16 милиони евра

(РЕГИОН) – Огласувачите во Србија во текот на 2014 година инвестирале околу 18,16 милиони евра во online огласување, што е за околу 11,8% пораст во однос на претходната година – рече претседателот на УО на ИАБ Србија и дигитал менаџер во агенцијата Direct Media, Г-дин Владимир Аранџеловиќ на конференцијата Digital Day 2015. Претставувајќи ... Read More »

“Драма во такси” во финалето на Њујоршкиот адвертајзинг фестивал

Кампањата “Драма во такси“ на агенцијата McCann Белград влезе во финалето на еден од најпрестижните адвертајзинг фестивали кој се одржува во Њујорк. “Драма во такси“ е единствена кампања од регионот на бивша Југославија која е пласирана во финалето на овој фестивал, обезбедувајќи си место во категоријата Социјални медиуми и вирален ... Read More »

Познати имињата на компаниите кои ќе надаваат за билбордите во Охрид

„МедиаС“ ДООЕЛ Скопје, „Кала-Плакат“ Скопје, „Скрин Инвест“ Тетово и „Акцент Медиа“ Скопје, се фирмите чиишто понуди  за издавање на микролокации за поставување на билборди вчера беа отворени во просториите на Општина Охрид, објави локалната телевизија ТВМ. Издавањето под закуп на локациите како што пишувавме и претходно ќе оди во два пакети ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365