Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 90)

Маркетинг & Адвертајзинг

Регионално истражување за состојбата во маркетинг индустријата

Српскиот портал Marketing mreza и агенцијата MASMI стартуваа истражување кое ќе ги утврдува клучните состојби од областите на маркетингот и комуникациите, како и трендовите за 2015 година. Прашалникот кој можете да го пополните на следниов ЛИНК е наменет за професионалците од областите на комуникации и маркетинг од земјите во регионот (Србија, ... Read More »

Fairlife, млечниот бренд на Кока-Кола со кампања која предизвика жестоки реакции

Адвертајзинг кампањата на новиот млечен бренд на Кока-Кола, Fairlife, во која се претставени повеќе ситуации на жени прекриени со млеко, изминативе денови во САД, предизвикува жестоки реакции и обвинувања за сексизам. Принтовите прикажуваат голи жени, прекриени со млеко застанати во повеќе сцени (забележуваме инспирирани од неколку историски филмски моменти) придружени со ... Read More »

Бронза за Публицис Македонија на Евробест 2014

Синоќа во Хелсинки, Финска, се оддржа завршната церемонија на европскиот креативен фестивал Евробест 2014 на која беа наградени најкреативните комуникациски проекти во вкупно 15 категории, а во една од нив свое место на победничкиот подиум избори и Публицис Македонија со својот проект Alzheimer’s News Editors работена за Националниот институт за неврологија со ... Read More »

“Нешто убаво како чоколада” – Хуманитарен проект на креативната агенција Popular Bruketa&Žinić OM Beograd

Проектот Нешто убаво како чоколада има за цел подршка  на Прифатилиштето за деца во Белград, преку распределбата на дизајнирани чоколада од донаторите, во знак на благодарност. Проектот во 2013 година го започна креативната агенција Popular Bruketa & Žinić OM, кога со помош на група соработници и партнери,рачно се направија првите ... Read More »

Започна со работа BALKAN DESIGN NETWORK – иновативната платформа за развој на балканскиот дизајн

Балканска дизајн мрежа (Balkan Design Network) е иновативна платформа основана од страна на Јавна Соба од Скопје, Миксер од Белград и Хрватско Дизајнерско Друштво од Загреб, со цел артикулација и давање на стратешка поддршка за развој и промоција на балканскиот дизајн, како во регионот, така и на европско и меѓународно ... Read More »

Дали „Reacvertising“ е новиот неизбежен тренд во маркетинг стратегијата на брендовите?

Пред нецел месец на М365 пишувавме за канадската маркетинг агенција John St. која во склоп на својата пародија кампања за новите трендови кои се појавуваат во адвертајзингот во денешно време креираше интересно видео со наслов „ Reacvertising “ каде прикажува  тренд кој “ќе го нуди“ како дел од стратегијата на своите ... Read More »

Историја : Како се “продаваше“ Фејсбук во времето кога беше мала студентска мрежа

Кевин Колеран, на американските компании им е познат како Фејсбуковиот “продавач“ и маркетинг стручњак број 1. Неодамна Колеран на интернет ја објави својата прва продажна презентација која ја направил за Фејсбук, во времето кога сеуште денешниот гигант беше мала студентска социјална мрежа – со голема идеја, да го поврзи светот ... Read More »

Тајм Сквер доби билборд со големина на фудбалско игралиште

Гугл е првата компанија која ќе се огласува на најголемиот и најскапиот дигитален билборд на Тајм Сквер во Њујорк! (СВЕТ) – На „Times Square“ во „Големото јаболко“ завчера беше инсталиран најскапиот дигитален билборд во светот.  Објектот е висок колку осумкатна зграда, долг е речиси колку фудбалско игралиште, а дисплејот му е ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365