Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 95)

Маркетинг & Адвертајзинг

Друштвото за маркетинг во Словенија со нов управен одбор

Членовите на Друштвото за маркетинг на Словенија (ДМС) на вчерашниот состанок избраа нов управен одбор кој ќе има задача да управува со друштвото во наредните три години. Членови на новиот управен одбор кој го има мандатот 2014-2017 се: Mojca Avšič, извршен маркетинг директор во Меркатор, Aleksandra Brank, маркетинг директорка во ... Read More »

Домагој Давидовиќ премина во агенцијата “Јасно и Гласно“

Domagoj Davidovic

Од Хрватска ни стигнуваат вести за атрактивен бизнис трансфер кој го вклучува Домагој Давидовиќ досегашниот оперативнен директор на агенцијата “Proximity Zagreb“ кој како што пренесува порталот Marketingitd, од почетокот на месецов премина во дигиталната агенција “Јасно и Гласно“ каде ќе ја извршува функцијата на Key account manager. Во дел од својата ... Read More »

Diet Coke Can edition за денот на вљубените во Франција

Една од поинтересните случувања кога станува збор за The Coca Cola Company e неодамнешниот дизајн на ограничениот број на лименки Coca Cola Light наменета за денот на вљубените во Франција. Имено како што веќе претходно спомнавме, новиот креативен директор на Coca Cola France за 2014 година, Chantal Thomass ја дизајнираше ... Read More »

Интервју со Веселин Ангелов – директор на Гемиус Бугарија

Во изминатиов период една од најжешките теми во медиа-маркетинг индустријата во Македонија беше и таа поврзана со почетокот на наплаќањето на сервисот кој “Гемиус“ изминатиов период го нудеше бесплатно за маркетинг агенциите и веб сајтовите во Македонија. Би рекле ништо необично со оглед на тоа што и Гемиус како и ... Read More »

Најдобрите 5 Супер Бол реклами EVER

Во Недела, 2 Февруари, се игра големото Супер Бол финале каде годинава ќе се пресметаат екипите на Seattle Seahawks и Denver Broncos. Спортски настан кој години наназад го чува епитетот “Најгледан на ТВ“. И ако за повеќето луѓе ова ќе биде вистинско спортско уживање во оваа игра (за чудо и во Македонија ... Read More »

Ивица Видовиќ си замина од водечката позиција во МекКен Загреб

Како што дознава Маркетинг365, досегашниот извршен директор на агенцијата МекКен Загреб, Г-дин Ивица Видовиќ си заминува од водечката позиција на агенцијата, не наведувајќи ги поконкретно причините на неговата одлука. Во неговото писмо кое електронски го испрати до своите колеги, партнери и соработници, Видовиќ помеѓу другото напишал: “Среќен сум и горд ... Read More »

“Сосема моја Македонија“ – прв натпревар за брендирање во Македонија

Сосема моја Македонија - Маркетинг365

“Бизнис академијата Смилевски“ и компанијата за маркетинг и односи со јавност “The P World“, го организираат првиот натпревар за брендирање во Македонија. На натпреварот насловен како “Сосема моја Македонија“, поканети се да учествуваат сите студенти кои не се постари од 25 години и кои имаат своја креативна визија за реклама ... Read More »

Пу,пу неважи….Гемиус се премисли

Пред 15-тина дена на Маркетинг365 ја објавивме веста  “ “Гемиус” почнува да наплаќа – сајтовите се двоумат дали да продолжат да се мерат“ , откако “Партнерите“ (сајтовите кои се мерат преку Гемиус) добија предлог-договор заедно со ценовник за понатамошна соработка со Гемиус – што предизвика силна реакција кај интернет медиумите кои генерално ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365