Home » Маркетинг & Адвертајзинг (page 97)

Маркетинг & Адвертајзинг

Инстаграм склучи 100 милиони долари вреден договор со Омником

Како што објавува AdAge, неодамнешната аквизиција на Фејсбук, сервисот за фото и видео споделување – Инстаграм го склучил првиот голем огласувачки договор со Омником, кој се проценува дека достигнал сума од 100 милиони американски долари. Договорот значи дека многу брзо корисниците на Инстаграм ќе почнат да гледаат реклами од брендовите ... Read More »

Крис Хоет од Duval Guilaume Modem доаѓа на Денови на комуникацијата

Како што претходно пишувавме, овој Мај (од 15-ти до 18-ти) во Ровињ се оддржува манифестацијата “Денови на комуникациите“ која ја организираат Хрватското здружение за деловни комуникации (HURA) и хрватскиот огранок на Европското здружение за дигитален и интерактивен маркетинг (IAB). Веќе пристигнуваат инфoрмации за специјалните гости на настанот а едно од најзвучните имиња ... Read More »

Златен медал во категоријата “маркетинг” на Сочи 2014 добива…

Зимските Олимписки Игри (и Олимпијадите воопшто) имаат свој сет на спонзори кои што своите маркетинг активности за време на Игрите (претходно, но и потоа) ги акцентираат на големиот настан. Сепак, многу компании кои директно (ниту индиректно) не се спонзори на Олимпијадите а ги користат истите за да го добијат своето ... Read More »

Online видео огласување преку мрежата на Httpool

видео огласување

Видео огласувањето беше наредниот, логичен чекор во еволуцијата на онлајн огласните формати. Зголемувањето на брзината на интернет конекцијата, инфилтрирањето на новите типови на уреди и намалената ефикасност на  стандардните огласни формати придонесе овој тип на огласување да земе огромен замав. Главните придобивки од видео рекламирање се следните: 1. Поголемо влијание ... Read More »

Cannes Lions со две нови награди: Медиа мрежа & Регионална мрежа на годината

Нaјпрестижниот интернационален фестивал на креативноста, Cannes Lions, најави промени на дел од Специјалните награди (Special Awards) кои се доделуваат на основ најмногу поени собрани од проектите кои добиле награда или се нашле во финале (shortlist) на фестивалот. Наградата “The Media Agency of the Year” ќе биде заменета со “Media Network of ... Read More »

OMD е најкреативната медиа агенција во светот !

Омниковата OMD Worldwide осми пат по ред е прогласена за најкреативна мрежа на медиа агенции во светот според Gunn Report For Media. Извештајот ги следи достигнувањата на медиа агенциите низ бројните натпреварувања од типот на Cannes Media Lions и преку својот бодовен систем ги рангира најуспешните компании и адвертајзери за ... Read More »

Рекордни цени на рекламите за време на оскарите

Стапката на пораст на цените на рекламите за време на доделувањето на Оскарите кое се случи ноќта во Неделата спрема Понеденикот, за прв пат е поголема од стапката на пораст на цените на рекламите за време на Супер Бол. За ТВ спот од 30 секунди за време на овогодинешната најгламурозна ... Read More »

Словенскиот огласувачки фестивал ги кани професионалците од Македонија во Порторож

Барбара Модиќ, претседателката на 23-тиот Словенски огласувачки фестивал во соопштението кое го добивме денеска љубезно ги поканува сите маркетинг професионалци од Македонија да повелат на фестивалот во Порторож кој ќе се оддржи од 26 до 28 март “ Во огласувачкиот бизнис не само во Словенија, туку и секаде низ светот, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365