Home » Медиуми (page 17)

Медиуми

МРТ распиша конкурс за избор на директор, заменик директор и членови на Надзорен одбор

МРТ распиша конкурс за избор на нов директор и заменик директор на МРТ. Распишан е оглас и за избор на членови на Надзорниот одбор, пренесува еМагазин. Врз основа на член 153 став 8, од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Сл. Весник на РМ 184/13;13/14;44/14;101/14;132/14), Програмскиот совет на МРТ на 3-та ... Read More »

Стартуваше Inovativnost.mk – специјализиран портал кој ќе промовира иновативни идеи

Иновативност.мк – е новиот специјализиран веб портал кој од денеска го збогати македонскиот интернет етер. Основна цел на порталот е да ја промовира иновативноста како бизнис концепт во македонската економија. Првенствено преку искуството и примерите на македонските иновативни компании, нивните менаџери и успешно реализираните иновативни проекти во македонската економија кои ќе добијат ... Read More »

ТВ каналите на “Фокс“ и “Спорт клуб“ пред исклучување од македонските оператори

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги реши дека 35 кабелски оператори ќе треба да ги исклучат некои од најгледаните странски телевизиските канали како што се: Fox, Fox movies, Fox crime, 24 kitchen, сите Sport Club канали и Golf Club, пренесува MKD.mk. Оваа одлука е донесена по извршениот вонреден програмски надзор врз ... Read More »

Порталот CRNOBELO лансираше нова интерактивна платформа

Еден од најпопуларните македонски портали, CRNOBELO.com,  разви сопствена платформа за изработка на интерактивни квизови. Станува збор за алатка со која брзо и лесно можат да се изработуваат интерактивни квизови. Иницијално пуштени се 2 типа на квизови со план и стратегија на надградба на алатката за дополнителни типови. “Идејата е да ... Read More »

Усвоено упатството за мерење на гледаноста на ТВ станиците

ТВ Метрија, Аналитика ДОО

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на својата 24-та седница одржана во саботата на 27.12.2014 год. го донесе упатството за начинот на мерење на гледаноста и слушаноста на програмите, односно програмските сервиси на радиодифузерите во Република Македонија. Целта на ова упатство е да се обезбеди валиден и веродостоен ... Read More »

Телевизиите Тера и ТВМ станаа регионални

На 23-тата седница на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги која беше оддржана на ден 24.12.2014 година беа донесени две одлуки за доделување на дозвола за телевизиско емитување на регионално ниво. Со статусот регионални телевизии се стекнаа ТВ Тера,  која својот програмски сервис ќе може да го емитува ... Read More »

Исклучени дел од најпопуларните странски канали

Во петокот кабелските оператори во Македонија престанаа да прикажуваат неколку популарни странски телевизиски канали, меѓу кои и National Geographic, FOX life, Minimax, пишува денешен Вест. Кај некои од операторите беа исклучени и неколку популарни Ем-Ти-Ви музички канали. Претходно беа исклучени и други ТВ-канали, меѓу кои ОБН и Хепи ТВ. Исклучувањата ... Read More »

Најава за прес конференција каква што досега не сте виделе

Денеска во Русија се оддржува годишната прес конференција на нивниот претседател Владимир Путин. На националната телевизија Русија-1 неколку дена наназад се емитуваат РЕКЛАМИ со кои се НАЈАВУВА прес конференцијата. Највата повеќе изгледа како трејлер за некој холивудски блокбастер, но јасно е дека телевизијата сака да потенцира дека не очекува историски ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365