Home » Најнови вести (page 416)

Најнови вести

Развивање на Вашата бренд стратегија

Овој текст, Развивање на Вашата бренд стратегија, е дел од 30 дневниот, бесплатен курс за Дигитален Маркетинг. Од социјални медиуми до герила маркетинг, на овој курс ќе бидат покриени сите области од сферата на дигиталниот маркетинг. Регистрирајте се тука и добивајте бесплатни маркетинг лекции директно на Вашиот email. Првата бесплатна ... Read More »

Започна првата професионална е-спорт лига во Македонија

Македонската е-Спорт Федерација, синоќа, во Синеплекс, го организираше првиот официјален натревар во Првата Македонска е-Спорт Лига.  Во комбинација со ГГТВ.мк, во присуство на преку 300 љубители на компјутерските игри, двата најдобри тима во Кантер Страјк, ЕНТИТИ И Дарк Сајд влегоа во е-спорт историјата на Македонија, како први официјални учесници во ... Read More »

Twitter им овозможува на огласувачите да таргетираат според употреба на емотикони

Twitter сака да ги направи емотиконите новите клучни зборови. Баш на време за “Светскиот ден на емотиконите” кој се одбележува следниот месец на 17 јули, Twitter лансира нов начин за огласувачите да таргетираат корисници, и тоа преку твитањето на одреден емотикон или стапувањето во интеракција со твитови кои содржат некој емотикон. ... Read More »

Рекордни 43,000 пријавени кампањи за Cannes Lions

Повеќе од 43,000 кампањи се пријавени за овогодинешното издание на Cannes Lions фестивалот – нов рекорд и пораст од 7%. Од вкупно 24 натпреварувачки категории, 18 забележале пораст во пријавените кампањи, а најголемиот е во категоријата Product Design, која е скоро дуплирана (пораст за 92%). Забележен е пораст и во ... Read More »

BBDO Zagreb осмисли нов визуелен идентитет за акцијата “За насмевка на децата во болница”

(ХРВАТСКА) – Акцијата “За насмевка на децата во болница”, во организација на Сојузот на друштва “Наши деца” од Хрватска, Хрватското друштво за превентивна и социјална педијатрија и Педијатриското друштво при Хрватското здружение на медицински сестри, освежена е со нов визуелен идентитет кој го осмисли Ивица Иваци, дизајнер од агенцијата BBDO ... Read More »

Отворен рокот за пријавување на BalCannes

Balcannes

Отворен е рокот за пријавување на кампањи за BalCannes, најголемата манифестација за избор на најдобрите маркетинг проекти од регионот. HURA и Weekend Media Festival ги повикуваат сите маркетинг агенции од Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Македонија и Црна Гора да ги пријават своите проекти до 1 септември 2016 година. Маркетинг агенциите ... Read More »

McDonald’s ги спојува нациите во новата outdoor кампања за Евро 2016

Сцените на насилство помеѓу навивачите беа прилично брутални во досегашниот тек на Европското Првенство во фудбал кое стартуваше во Франција минатата недела. Но, McDonald’s од своја страна почна да шири порака на мир и единство во новите outdoor реклами кои ги спојуваат нациите, прилично буквално. Рекламите, од BETC Paris, прикажуваат ... Read More »

4 најважни новости од Apple на својата годишна конференција за девелопери

На својата голема годишна конференција, Apple соопшти дека отвара голем број од своите клучни продукти за надворешни девелопери во потег со кој се надева дека понатаму ќе се развива, и ќе држи чекор со Amazon, Facebook и Google. Apple соопшти дека компанијата ќе започне да им дозволува на девелоперите да ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365