Home » Најнови вести (page 5)

Најнови вести

KFC направи плејлиста од рап песни во кои се спомeнува брендот

Низ текот на годините, брендот за брза храна KFC бил често споменуван во голем број хип-хоп песни, а француската гранка на брендот се одлучи да направи плејлиста на Spotify со сите песни во кои различните рапери ја искажуваат својата љубов кон похованото пилешко на полковникот Сандерс. Плејлистата, наречена “Bucket Bangers” ... Read More »

Нобеловец предлага неместо контрола на интернет компаниите, да се воведе дополнителен данок на приход од реклами

Како да се натераат компаниите како што е Фејсбук да не бидат собирачи на лични податоци на корисниците и да не растат премногу? Нобеловецот Пол Ромер за Дојче Веле вели дека решението е во дополнителен данок на приход од рекламите кои ги сервира Фејсбук Американскиот добитник на Нобелова награда за ... Read More »

Искрени слогани на светските брендови (Прв дел)

Што се случува кога една компанија сака да биде брутално искрена кон своите потрошувачи? Погледнете како звучат слоганите на некои од најголемите светски компании. Дали би им препорачале на вашите клиенти “брутално искрени слогани”? Louis Vuitton YouTube McDonalds Subway Pepsi FedEx Starbucks Monopoly Lay’s Urban Outfitters Read More »

Кога Amazon Prime станува инспирација

Одлична серија на видео реклами креирани од страна на рекламната агенција Droga 5 од Лондон за Amazon Prime Video.  Amazon Prime – Conference from The Quarry on Vimeo.  Amazon Prime – Choke from The Quarry on Vimeo. Следуваат оригиналните спотови кои во 2018 година ги промовираа сериите Tom ... Read More »

Вкупно 22 награди за вината на „Тиквеш“ на натпревари во Британија, Франција и Швајцарија

Дури 17 вина на „Тиквеш“ се наградени на годинешниот меѓународен вински натпревар – „International Wine Chalenge (IWC)”, кој по 36-ти пат се одржа во Лондон, В. Британија. Поради ригорозната методологија за оценување на квалитетот на вината, овој натпревар меѓу познавачите важи за еден од најпрестижните светски вински натпревари. Годинава на ... Read More »

ЛИДЕР проектот веќе 12 години успешно го поттикнува претприемништвото кај младите луѓе во земјата

Вчеравечер, во рамки на програмата за бизнис и претприемништво – ЛИДЕР проект, организирана од Македонија 2025, се одржа настан за вмрежување, каде годинешните учесници, алумни, партнери и други поддржувачи на проектот, во неформална атмосфера имаа можност да дискутираат за позитивното влијание на програмата врз квалитетот на бизнисите и нејзиниот значаен ... Read More »

Бојан Мусулин на Direct Media Академија: Револуција на музичкиот бизнис

Музичката индустрија дејствува како спонтана сила која се развива под неразбирливи правила за вкус. Но, дали е тоа така? На Direct Media Академијата, која ќе се одржи од 28 до 30 мај во Мадленианум, Бојан Мусулин, директор за дигитална дистрибуција во IDJDigital, ќе ни открие како  IDJ изгради еден од ... Read More »

Македонски Телеком со нова Magenta 1 за сите

Македонски Телеком воведе нова Magenta 1, флексибилна понуда со најдобриот избор на услуги за сите. Во понудата се вклучени повеќе комбинации кои корисниците можат сами да ги изберат преку интерактивната веб страница достапна за сите видови екрани, а со секоја комбинација следуваат дополнителни можности и поволности. Новата Magenta 1 вклучува ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365