Home » Настани (page 62)

Настани

Агенцијата Nova Solutions од Битола доби награда од светскиот гигант Ericsson

Македонскиот тим „Farmarket“ го освои второто место за најдобра мобилна апликација доделена од светскиот бренд Ericsson. Наградата во Стокхолм, Шведска ја примија Игор Мишевски и Гордана Мишевска, сопственици на агенцијата „Nova Solutions” од Битола која ја изработи апликацијата „Farmarket”. Тимот „Farmarket“ го предводат претприемачот и иноваторот Мишевски и неговиот партнер, Александар ... Read More »

Доделени хрватските Effie 2014 награди

Во склоп на фестивалот “Денови на комуникациите” кој се одржува во ровињскиот хотел Lone, синоќа се доделија престижните Croatia Effie 2014 награди за најзначајните достигнувања во деловните комуникации во сегментите на ефикасност и стратешко осмислување на маркетинг кампањи. Во остра конкуренција на 40 проекти пријавени од страна на 28 огласувачи ... Read More »

Денеска во Ровињ почнуваат “Денови на комуникациите“

(РЕГИОН) – Во Ровињскиот хотел “Лоне“ денеска почнуваат “Денови на комуникациите“ – националниот хрватски фестивал за огласување на кој се очекуваат повеќе од илјада учесници од Хрватска и регионот. Фестивалот ќе нагости и некои од водечките светски маркетинг стручњаци како Крис Хоет, Јулија Бурнштајн, Мирко Илиќ, Славимир Стојановиќ, Дитмар Дамен ... Read More »

Основано првото македонско движење за поддршка на креативноста !

Поттикнување и поддршка на талентот и креативноста кај младите во функција на создавање силни национални брендови е клучната цел на новото движење кое го носи името на еден од основоположниците на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ. На основачкото собрание на Движењето за поддршка на креативноста – ... Read More »

Денеска во Скопје ќе се основа движење за поддршка на креативноста – “Иво Лауренчиќ“

Денеска во Скопје (во М6-Едукативниот центар), со почеток од 11 часот, е закажано основањето на  првото македонско Движење за поддршка на креативноста што го носи името на еден од основоположниците на современата македонска креативна и маркетинг индустрија – Иво Лауренчиќ. Како што соопшти Иницијатвниот одбор, мисијата на Движењето е да ги поттикне ... Read More »

Во Сараево закажана BrandLand – регионална брендинг конференција

Голем број на регионални експерти за брендирање, деловни комуникации и медиуми овој Јуни (20-ти) доаѓаат во Сараево на конференцијата за брендирање – BrandLand. Овогодинешната агенда вклучува теми како влијание на глобализацијата и регионализацијата, трендови и пазарни промени во развојот на дигиталните медиуми, поврзување на креативноста и иновацијата како и успешните ... Read More »

Digital Day : Пазарот на дигитално огласување во Србија “тежок“ 16 милиони евра

(РЕГИОН) – ИАБ Србија, здружението за поддршка на развојот на дигиталниот и интерактивен адвертајзинг во Србија, во текот на вчерашниот ден во “Домот на младоста“ во Белград, ја организираше четвртата по ред стручна конференција Digital Day. Оваа година во фокусот на конференцијата беше онлајн комуницирањето преку социјалните мрежи. Настанот беше ... Read More »

“Grand Cup” освои агенцијата Taproot India, New Moment победници во Best of Radio.

Седмиот по ред интерконтинентален Адвертајзинг Куп (The CUP), кој беше оддржан од 13-ти до 17-ти Април, заврши синоќа со доделување на престижните The Cup награди. Македонската NewMoment New Ideas Skopje, беше наградена во категоријата Best of Radio за кампањата “10-метри одвоени“, со која минатата година освоија повеќе значајни награди на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365