Home » ПР (page 10)

ПР

Росана Јанков од АМСМ е овогодишен добитник на PRO.PR наградата за Македонија

Денес официјално се објавени имињата на добитниците на овогодинешните PRO.PR награди, кои ќе се доделуваат на поединци кои придонеле за развојот на професијата односи со јавност. PRO.PR наградите беа основани во 2012 година, по повод одбележувањето на десетгодишнината на PRO.PR конференцијата, прва меѓународна конференција за односи со јавност во Југоисточна ... Read More »

Феноменот “Платени ПР објави“ е дел од адвертајзинг а не од ПР стратегијата

Веќе навикнавме да зборуваме за феномени и парадокси на нашето професионално практицирање на комуникациските професии, ама тоа што сме “уникатни“ :) не значи дека сме “креативни“, ами во нашиот случај повеќе би рекол “не инвентивни“ и “не доволно спремни“. Еден таков (релативно) нов феномен кој зема голем замав кај нас ... Read More »

Сашо Дуљанов: Лице за парада или за односи со јавност!

Колумна на Сашо Дуљанов, првично објавена на Фактор.мк Односите со јавноста (PR-от) се една од можеби најпопуларните професии во денешно време, но истовремено и вулгаризирана,  извикана  професија, за која луѓето имаат погрешни сознанија. Обичните луѓе не прават разлика меѓу портпарол, експерт за протокол, модератор или специјалист за односи со јавност, ... Read More »

IZAZOV 2015 – првиот регионален форум на комуникациски лидери

На 25 и 26 февруари 2015 година, во новиот ексклузивен хотел Radisson Blu Old Mill во Белград ќе се оддржи првиот регионален форум на комуникациски лидери – IZAZOV 2015, организиран од страна на српскиот портал за маркетинг – Marketing Mreza кој со овој настан ќе го одбележи и својот трет ... Read More »

Александра Колариќ ре-избрана за претседател на хрватското здружение за односи со јавност

(РЕГИОН) – Александра Колариќ е ре-избрана за претседател на ХУОЈ (Хрватското здружение за односи со јавност), објави изборниот одбор на ХУОЈ во својот првичен , не-официјален извештај. За Колариќ својот глас го дале 155 гласачи, додека за нејзинот конкурент Даниел Колетиќ гласале 65 избирачи. На изборите своето право на глас го ... Read More »

Bee Social! – нова услуга на ПР и маркетинг агенцијата Ханибиз

Секојдневно следејќи ги светските трендови и правецот во кој се развиваат односите со јавност, маркетингот и социјалните медиуми, ПР и маркетинг агенција Ханибиз, промовираше нова услуга во своето портфолио која го носи името Bee Social. Bee Social или социјален ПР, на клиентите ќе им понуди целосна стратегија за паметно водење на социјалните ... Read More »

Тамара Бекчиќ избрана за нов претседател на српското здружение на ПР професионалци

(РЕГИОН) – На тринаесетото Изборно Собрание на српското здружение за односи со јавноста (ДСОЈ), кое се оддржа синоќа во Стопанската комора на Србија, избрано е ново раководство на здружението чиј нов предводник ќе биде Тамара Бекчиќ, директорката на Чептер 4 Србија. Покрај неа, во новиот управен одбор избрани се и ... Read More »

Заврши конференцијата ПРилика 2014, рекорден број на учесници од регионот и Македонија

Шестата меѓународна ПР конференција PRilika 2014, што викендов се оддржуваше во Белград, Србија,  под слоганот “Комуникација на (с)цена“ заврши во Саботата попладне поставувајќи нов рекорд во бројот на учесници (преку 250) од целиот регион и за прв пат со солидна делегација на учесници од Македонија, која доби посебен поздрав на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365