Home » ПР (page 12)

ПР

Еделман со најголеми приходи и за 2013 година

Holmesreport го објавија World PR извештајот за топ 250-те ПР агенции со најдобри финансиски резултати за 2013 година. Еделман продолжува да опстојува на врвот од листата со 12,2% раст од минатата година и вкупни приходи од над 746 милиони долари. И второто и третото место остануваат непроменети, па нив ги заземаат Weber ... Read More »

Доделени наградите за најдобрите ПР проекти во Бугарија

На четиринаесетите по ред “ПР награди“ кои пред неколку дена (на 26.06) се оддржаа во  хотел Хилтон во Бугарија беа прогласени најуспешните ПР проекти во неколку категории и доделени специјалните награди за особен придонес во професијата. На натпреварувањето кое го организира Бугарското друштво за односи со јавноста (БДВО) беа пријавени ... Read More »

ПР гигантот Еделман ја купи шведската креативна агенција Депортиво

Една од најголемите ПР групации во светот, Edelman , ја направи својата досега најголема не-ПР аквизиција, купувајќи ја креативната агенција Депортиво. Деталите од купопродажниот договор не се објавени за јавноста. Мет Харингтон, глобалниот директор за операции на Еделман по повод договорт за купување изјави :“ Тие го привлекоа нашето внимание со ... Read More »

Доделени годишните признанија за најдобрите во ПР фелата во Србија

(РЕГИОН) – Здружението за односи со јавноста на Србија, синоќа ги награди најдобрите комуникациски кампањи, проекти и иницијативи, на традиционалниот 17 по ред  ПРием. За наградите оваа година, во 12 категории, пријавени беа вкупно 53 проекти, а во финалниот избор се најдоа  24 проекти од корпоративниот, јавниот и непрофитниот сектор. ... Read More »

Chapter4 прогласена за најдобра Источно-Европска ПР агенција

Пред неколку дена ја објавивме веста за финалистите на овогодинешните SABRE награди за земјите од Европа, Блискиот исток и Африка, кои претставуваат најголемо натпреварување во ПР индустријата и кои ги доделува The Holmes Report, водечката светска независна организација за истражувања во индустријата за комуникации и ПР. Денеска имаме можност да Ве информираме за изборот на ... Read More »

Објавени финалистите на ЕМЕА SABRE Awards

“Holmes Report”  ги објави финалистите за овогодинешните SABRE награди за земјите од Европа, Блискиот исток и Африка, кои претставуваат најголемо натпреварување во ПР индустријата. SABRE наградите ги промовираат ПР кампањите и компаниите кои демонстрираат највисоко ниво на креативност, интегритет и ефективност. Заедно со финалистите од EMEA земјите (Europe, the Middle East ... Read More »

Тодор Стојчевски: Односите со јавноста се сè уште многу млада област во Македонија

Овој текст првично е објавен во водечкиот дневен економски весник во Австрија “Wirtschaftsbaltt“, каде накратко Тодор Стојчевски, извршниот директор на Чептер 4, ја претставува состојбата на професијата односи со јавност во Македонија „Во Македонија мнозинството луѓе мислат дека односите со јавноста се исто што и маркетингот или дека се ограничуваат само на ... Read More »

Интервју со Татјана Лопарски – сопственик и извршен директор на Елемент ПР

На теми односи со јавност во Македонија, актуелни текови и предизвици, денеска на Маркетинг365 разговараме со Татјана Лопарски, сопственик и извршен директор на една од водечките ПР агенции во Македонија – Елемент ПР . M365: Татјана, релативно долго време сте дел од македонската ПР сцена.Како од денешна дистанца го оценувате развојот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365