Home » Во фокусот (page 10)

Во фокусот

Која социјална мрежа најмногу ја користат тинејџерите?

Една неодамнешно истражување во САД покажа дека Инстаграм го престигна Снепчет по бројот на корисници, но разликата е многу мала Снепчет со години е омилена социјална мрежа меѓу тинејџерите, кои Фејсбук, каде што се нивните мајки, татковци, баби и дедовци, го заменија со оваа мрежа која постарите сеуште не ја ... Read More »

Германија и Франција сакаат да воведат “минимален глобален данок” за технолошките гиганти

Со даноците, предложени од страна на германскиот министер за финансии, се намалува можноста за меѓународните корпорации да ја пренесат добивката во даночните оази и да платат занемарливо мал данок Германскиот министер за финансии Олаф Шолц, во својот текст, напишан за Welt am Sonntag, допре до големите меѓународни технолошки корпорации, како ... Read More »

Прво кафе во Хрватска испратено со дрон

Чуварот на светилникот на островот Бабац во Хрватска, Ивица Прскало, е првиот човек во Хрватска, на кого му е оспратено кафе со ексклузивен превоз, благодарение на брендот Franck и тимот на агенцијата Брукета&Жиниќ&Греј. Имено, кафето кое баристот на Franck свежо го подготви само за него, е испратено од островот Пашман ... Read More »

Golden Drum Adriatic награда за McCann

Кампањата #Несакана на агенциите McCann Подгорица и McCann Белград, на јубилејниот 25 фестивал Golden Drum освои 3 награди, вклучувајќи и Golden Drum Adriatic награда за најдобар проект во регионот, со што е потврдена лидерската позиција меѓу агенциите во регионот, додека  McCann WorldGroup е прогласена за водечка агенциска мрежа по петти ... Read More »

Поранешен заменик премиер на Велика Британија е новиот шеф за комуникации на Фејсбук

Ник Клег, поранешен заменик премиер на Велика Британија, ќе биде новиот шеф за комуникации во компанијата Фејсбук, пишува угледниот британски весник Фајненшел Тајмс. Според весникот, ова може да доведе до превирања на политички план во Велика Британија. Овој 51-годишен поранешен лидер на Либерално-демократската партија, во Силиконската долина треба да пристигне ... Read More »

Прогласени победниците на 25-то издание на Golden Drum

Жиријата за категориите WHAT и WHY на креативниот фестивал Golden Drum ги прогласија победниците за овогодинешното јубилејно 25-издание на фестивалот, на официјалната наградна церемонија која се одржа синоќа во Порторож, Словенија. Како најдобра кампања во категоријата WHAT беше прогласена „Bihor Couture“ на McCann Bucharest во поткатегоријата „F. Reach“, додека пак „Finding ... Read More »

Македонски Телеком ги носи „Звуците на Скопје“ на Џез фестивалот

Како ќе ги опишеш „Звуците на Скопје”!? За овогодишното издание на Скопје Џез фестивал, нивниот долгогодишен партнер – Македонски Телеком, за вљубениците во џезот подготви уникатен подарок и изненадувања кои на едно место ќе ги спојат музиката, технологијата и долгата љубовна приказна на Скопје и џезот. Од 18-21 октомври, посетителите ... Read More »

Како се раѓа идејата во главата на еден сценарист-кампања на CANAL +

Агенцијата BETC Париз нè води на луда авантура за раѓањето на идејата во “дивиот ум” на еден сценарист на CANAL + CANAL + е водечка француска кабелска мрежа позната по создавањето на исклучително популарни оригинални содржини, како што се сериите Spiral, The Young Pope, Versailles и The Bureau, но исто ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365