Home » Во фокусот (page 20)

Во фокусот

Нова Божиќна реклама на McDonald’s

McDonald’s U.K. и Leo Burnett во Велика Британија започнаа нова божиќна кампања насловена #ReindeerReady, а она што оваа кампања ја прави поинаква од останатите е тоа што за разлика од другите, акцентот е ставен на ирвасите на Дедо Мраз, а не на самиот Дедо Мраз. Во рекламата ги следиме таткото ... Read More »

Social Media трендови за 2018 година

Автор на текстот: Уна Костандиновиќ, Social Media Manager на агенцијата Drive   Додека на 2017 година и` се ближи крајот, редно е да направиме пресек на она што се случува во сферата на социјалните мрежи. Што не` очекува и како да се подготвиме за тоа? 1) Содржина прилагодена на начинот ... Read More »

КПМГ во Македонија прослави 20 години постоење. Срѓан Ранѓеловиќ именуван за нов партнер

Водечката фирма за професионални услуги КПМГ во Македонија синоќа одбележа два значајни настани: својата дваесетгодишнина и именувањето на новиот партнер, г. Срѓан Ранѓеловиќ, со концерт на Македонската филхармонија со наслов “Charlie Parker with strings”. Овој концерт беше изведен премиерно во нашата земја и ја нагласува поддршката што КПМГ ја дава ... Read More »

Во што се состои фората со мустаќите во ноември?

Движењето Movember ги охрабрува мажите во текот на месец ноември да пуштат мустаќи со цел да  ја подигнат свеста за здравјето на мажите- особено за ракот на тестисите и простатата. L’Oréal ја поддржува оваа акција преку Men Expert линијата на производи. Бидејќи ова прашање не ги погодува само мажите, туку ... Read More »

Кампања за подигнување на свеста за глобалните вложувања во вооружувањето

Оваа хуманитарна организација започа мисија за намалување на страдањата во светот со една навистина интересна анимација Хуманитарната организација War Child USA, оваа недела ја претстави својата прва кампања во Соединетите Американски Држави. Кампањата под назив „249 долари“ ја подигнува свеста за глобалните вложувања во вооружување, кои изнесуваат приближно 249 долари ... Read More »

Бесплатниот неделник „Скопско ехо“ стаса до јубилејниот 50-ти број кој ќе биде во тираж од 50,000 примероци!

Во време кога печатените медиуми во Македонија се, така речи, во слободен пад, успеа промовирањето на еден нов концепт во македонското новинарство – неделник кој целосно ќе му биде посветен само на проблемите и радостите на главниот град и кој ќе им биде бесплатно доставуван на скопјани буквално во поштенските ... Read More »

Интервју со Глигор Михаиловски – извршен директор на консултантската куќа СЕГ Холдинг

Забележителен тренд во светската маркетинг индустрија изминативе години е што се повеќе и повеќе консултански компании се вклучени во односот клиент-маркетинг агенција, како поддршка која овозможува надграден пристап во развојот на компаниските системи и имплементирањето на развојните проекти. “Спојувањето“ на маркетинг агенциите и маркетинг професионалците со консултантските куќи е тенденција ... Read More »

E-commerce пазарот во Македонија за 5 години од сега ќе се дуплира и може да достигне над 90 милиони евра

Минатиот петок во Скопје се одржа овогодинешното издание на конференцијата за дигитален маркетинг “AllWeb” каде покрај другите говорници и презентации, веќе традиционално, повторно ексклузивно беше презентирано истражување кое се однесува на онлајн светот. Презентер годинава беше извршниот директор на агенцијата за истражување Инсајдер ИД, Сергеј Зафировски кој пред присутните претстави ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365